زمان مطالعه : 6 دقیقه لنت ترمز یکی از قطعات مهم خودرو است، که برای ایمن بودن خودرو و حفاظت از جان سرنشینان و جلوگیری از وقوع حادثه ضروری است. سوت کشیدن و صدای لنت ترمز می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. حتما برای شما هم پیش آمده هنگام ترمز گرفتن صداهای عجیب شنیده‌اید. ما در این مقاله مستر یدکی در […]" />
منو
علت سوت کشیدن لنت ترمز | انواع صدای لنت ترمز - مستر یدکی

علت سوت کشیدن و صدای لنت ترمز

writer. yadaki | ۲۴/دی/۱۳۹۹ | 447 بازدید | زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

لنت ترمز یکی از قطعات مهم خودرو است، که برای ایمن بودن خودرو و حفاظت از جان سرنشینان و جلوگیری از وقوع حادثه ضروری است. سوت کشیدن و صدای لنت ترمز می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. حتما برای شما هم پیش آمده هنگام ترمز گرفتن صداهای عجیب شنیده‌اید. ما در این مقاله مستر یدکی در مورد صدای لنت، انواع آن و راه حل رفع صدای آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

علت صدای لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز یکی از قطعات خودرو است، که با گذشت زمان دچار فرسایش می‌شودو نیاز به تعویض دارد. این فرسایش پس از گذشت مدتی در موقع ترمز زدن منجر به شنیده شدن صداهایی می‌شود. با توجه به حساس بودن ترمز خودرو اگر شما با این مشکل مواجه شدید، حتما در قدم اول به یک مکانیک متخصص مراجعه کنید.

انواع صدای لنت ترمز

لنت ترمز خودرو وقتی دچار مشکل شود باعث بروز صداهای مختلفی می‌شود و هر کدام از این صدا‌ها باهم متفاوت هستند و علت‌های خاص خود را دارند.حتی تفاوت در نوع لنت‌ها باعث بروز صدا‌های  متفاوتی می‌شود. ما در این قسمت به بررسی انواع صدای لنت ترمز پرداخته ایم:

۱.صدای تق تق در هنگام ترمز

اگر خودروی شما مجهز به ترمز‌های ضد قفل abs باشد. ممکن است هنگام ترمزگیری صدای تق تق شنیده شود. برای مثال ترمز گرفتن در سراشیبی فشار زیادی به خودرو وارد می‌کند و ممکن است شما زیر پدال صدای تق تق را احساس کنید که جای نگرانی وجود ندارد و این نشان از عملکرد صحیح اتومبیل است. با توجه به شرایط و ناهموار بودن مسیر شنیدن این صدا کاملا طبیعی است.

اگر خودروی شما مجهز به ترمز ضد قفل نیست، ولی صدای تق تق احساس می‌کنید. ممکن است یکی از قسمت‌های ترمز دستگاه شما دچار اختلال شده باشد، مانند:

۱. محکم نبودن لنت‌ها

۲. وجود مشکل در دیسک‌های ترمز خودرو

۳. خشک بودن فنر‌ها

 

۲.صدای سوت کشیدن از ترمز‌ها

 یکی از صداهای رایجی که از خودرو شنیده می‌شود شنیدن صدای سوت است. اگر هنگام ترمز گرفتن این صدا را شنیده‌اید. ممکن است به علت وجود مشکلاتی در قسمت ترمز و لنت باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات دیگر خودرو بهتر است در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید از وسیله نقلیه خود بهتر محافظت کنید.

۱.تمام شدن لنت‌ها:

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم یکی از علت‌های صدای لنت ترمز ، عمر محدود آن‌ها است و پس از مدتی به خاطر اصطکاک دچار فرسایش می‌شوند و در اثر برخورد لنت با دیسک صدای سوت کشیدن می‌دهد. بهتر است شما در اولین زمان، اقدام به تعویض لنت کنید تا دیسک چرخ نیز دچار آسیب نشود.

برای تشخیص این‌که عمر لنت تمام شده است چند روش وجود دارد:

۱.روشن شدن چراغ ترمز :

این چراغ با هشدار دادن بعضی از اشکالات داخل خودرو کمک می‌کند، شما بتوانید سریع‌تر مشکل را پیدا کنید. ما دو علتی که مربوط به تمام شدن لنت است را در زیر شرح داده‌ایم :

الف- پایین آمدن سطح روغن ترمز:

وقتی سطح روغن در خودرو پایین باشد، باید حتما آن را بررسی کنید. ولی معمولا دو علت عمده دارد :

۱.نشتی واسکازین

نشتی واسکازین می‌تواند یکی از عوامل خراب شدن لنت باشد ولی صدایی برای خودرو ایجاد نمی‌کند. در صورت مواجه شدن با نشتی واسکازین بر روی دیسک و لنت‌ها حتما باید از حلال برای تمیز کردن آن استفاده کنید و اگر مشکل رفع نشد، اقدام به تعویض لنت کنید.

۲.تمام شد لنت

بعضی از خودروها مجهز به سیستم هشدار دهنده هستند و در صورت تمام شدن لنت، چراغ ترمز پشت آمپر خودرو روشن می‌شود، درست قبل از صدای لنت ترمز.

۲. بازدید چشمی

بهتر است هر ماه چرخ‌ها خودرو باز کرده و لنت‌ها و بلبرینگ‌ها را چک کنید. در هنگام بازدید می‌توانید تشخیص دهید. اگر لنت‌ها خوردگی بسیاری داشتند اقدام به تعویض آن کنید.

 

۲.داغ شدن بیش از حد لنت و دیسک

ترمز گرفتن زیاد باعث ایجاد اصطکاک زیاد بین لنت و دیسک می‌شود و دمای آن را بالا می‌برد. مانند رانندگی کردن در سراشیبی که فرد مجبور به استفاده زیاد از ترمز است. شما در این زمان لازم است خودرو را خاموش کنید تا لنت ترمز و دیسک‌ها خنک شوند. زیرا با بالا رفتن دما احتمال ضعیف شدن ترمز وجود دارد و خطرناک است.

 

۳.لنت‌های بی کیفیت 

ممکن است شما لنت خودروی خود را به تازگی تعویض کرده باشید اما هنگام ترمز گرفتن با صدای سوت مواجه شوید. متاسفانه استفاده از مواد بی‌کیفیت و فلز‌های نامناسب در تولید لنت این مشکلات را ایجاد می‌کند و فقط با تعویض مجدد مشکل حل می‌شود. بهتر است در خرید لنت مناسب دقت کنید تا از این مشکل در امان بمانید و صدای لنت ترمز در نیاید.

 

۴.خراب بودن فنر لنت

وقتی فنر لنت که نگهدارنده لنت است شل شود، لنت‌ها به درستی در جای خود روی کالیپر قرار نمی‌گیرند و به همین علت در هنگام استفاده از ترمز لنت‌ها جا به جا می‌شوند و صدای سوت شنیده می‌شود. برای برطرف کردن این مورد باید فنرها را تعویض و مجدد لنت را نصب کنید.

۵.شیشه ای شدن سطح دیسک و لنت ترمز

وقتی لنت و دیسک در معرض حرارت بالا قرار بگیرند و یا از مواد نامرغوب تهیه شده باشند این مورد پیش می‌آید. در واقع منظور این است که خودرو توان ترمز گرفتن را از دست داده است و فشار دادن پدال ترمز فایده ای ندارد. زیرا با بالا رفتن دمای خودرو رزین‌های درون لنت شروع به تبخیر شدن می‎کند و این اتفاق باعث می‌شود لایه‌ای بین دیسک و لنت ایجاد شود و مانع ایجاد اصطکاک شود. در این مواقع با فشار دادن پدال ترمز صدای سوت به گوش می‌رسد.

۶.شل شدن کالیپرها

کالیپر قسمتی از سیستم ترمز خودرو است. لنت‌های ترمز به یک صفحه فلزی در کالیپر‌ها متصل می‌شود. وقتی پدال را فشار می‌دهید از طریق کالیپرها نیروی مورد نیز برای درگیر شدن دیسک و چرخ‌ها از طریق آن تامین ‌می‌شود. وقتی کالیپر‌ها شل شود یا خراب شود اصطکاک ایجاد نمی‌شود و نمی‌توان خودرو را متوقف کرد. این شل شدن باعث می‌شود در هنگام فشار دادن پدال ترمز صدای صدای لنت ترمز شنیده می‌‌شود.

۳.صدای خرخر در هنگام ترمز

اگر در هنگام ترمز گرفتن صدای خرخر از چرخ‌های خودرو به گوش شما می‌رسد به احتمال زیاد باز هم اشکال از لنت خودرو است. معمولا این خرخر می‌تواند به علت‌های مختلفی رخ دهد.مانند:

۱.شکستگی دیسک

۲.خراب شدن پلوس

۳.تمام شدن لنت ترمز

 

یک سری از لنت‌ها سیم اتصال ندارند و یک تکه  آهن فلزی در لبه آن‌ها قرار دارد. وقتی لنت به این لبه می‌رسد و تمام می‌شود در هنگام ترمز گرفتن آهن به دیسک برخورد می‌کند و صدای خرخر شنیده می‌شود.

اقدامات اولیه برای حل مشکل سوت کشیدن لنت ترمز

-سوت-کشیدن-لنت-۱-700x400 علت سوت کشیدن و صدای لنت ترمز

۱.اگر در هنگام ترمز صدایی شنیده می‌شود حتما در درجه اول  لنت‌ها را چک کنید. اگر شل یا لق است ممکن است علت ایجاد صدا این مشکلات باشد.

 

۲.گاهی ایجاد گرد و غبار می‌تواند باعث ایجاد صدا در لنت ترمز شود. در قدم اول بهتر است اگر گرد و غباری روی لنت ترمز و کاسه چرخ و متعلقات آن وجود دارد آن را تمیز کنید.

 

۳.کلیپر‌های خودرو را بررسی کنید. اگر نیاز است آن را روغن کاری کنید تا از ارتعاشات آن کاسته شود. اگر شل شده و یا کهنه شده است، بهتر است آن را تعویض کنید.

                                                  

۴.اگر ترمز گیری‌های شما نسبتا شدید بوده است بهتر است، فنرها،گیره‌ها، پین‌ها بررسی شود. زیرا آن‌ها در اثر دمای بالا شل می‌شوند و یا حالت اولیه خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض دارند.

 

۵.سعی کنید دیسک‌ها را بررسی کنید. گاهی زنگ زدی دیسک نیز باعث ایجاد صدای سوت می‌شود و نیاز به تعویض دارد.

 

۶.سالم بودن بلربینگ‌ها را بررسی کنید.

 

راه حل رفع صدای ترمز خودرو

 

بهتر است در صورت شنیده شدن صدا از ترمز خودرو آن را جدی بگیرید و سریع‌تر به مکانیک مراجعه کنید. متخصص با بررسی دقیق تمام ایرادات را پیدا کرده و به شما در تعمیر کمک می‌کند. موارد زیر در رفع صدای لنت می‌تواند موثر باشد:

۱.سمباده کشیدن لنت

 

وقتی لنت به علت شیشه ای شدن دچار ایراد شده باشد با سمباده کشیدن می‌توان حالت شیشه‌ای آن را از بین برد. این کار کمک می‌کند تا صدای سوت کشیدن که به خاطر آن ایجاد شده از بین برود.در این مورد لنت‌ها را خارج کرده و پس از سمباده کشیدن دوباره در جای خود نصب می‌کنند.

 

۲.روغن زدن پشت لنت

 

گاهی اوقات فاصله و لرزش بین لنت و کالیپر باعث ایجاد صدای سوت می‌شود که با روغن زدن می‌توان از صدای آن کاست.

 

سخن‌پایانی

 

ما در این مقاله مستریدکی علت‌های مختلف سوت کشیدن  و صدای لنت ترمز را بررسی کردیم و راه حل‌هایی برای رفع صدای سوت لنت ترمز بیان کردیم. خرید محصولات با کیفیت و معاینه منظم خودرو می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا بتوانید از خودروی خود بهتر مراقبت کنید.

 


وبلاگ
مقالات مرتبط
کاربرد ضد یخ در ماشین
وبلاگ
writer. yadaki
۱۱-آذر-۱۳۹۹
پاسخی بگذارید

استفاده از مطالب وب سایت مستر یدکی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به وب سایت مستر یدکی می باشد.

طراحی سایت :

آژانس تبلیغاتی کروشه