زمان مطالعه : 4 دقیقه ضد یخ مایعی رنگی است که برای کمک به تنظیم دمای موتور خودرو همراه با آب آن را به رادیاتور اضافه می‌کنند. ماده اصلی آن اتلین گلایکول است که نقطه انجماد آب را کاهش و نقطه جوش آن را افزایش می‌دهد. این ماده کمک می‌کند تا آب موجود در رایادتور شما یخ نزند، جوشانده یا […]" />
منو
کاربرد ضدیخ چیست؟ مقایسه ضدیخ روغنی و الکلی | مستر یدکی

کاربرد ضد یخ در ماشین

writer. yadaki | ۱۱/آذر/۱۳۹۹ | 556 بازدید | زمان مطالعه : 4 دقیقه
کاربرد ضد یخ در ماشین
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

ضد یخ مایعی رنگی است که برای کمک به تنظیم دمای موتور خودرو همراه با آب آن را به رادیاتور اضافه می‌کنند. ماده اصلی آن اتلین گلایکول است که نقطه انجماد آب را کاهش و نقطه جوش آن را افزایش می‌دهد. این ماده کمک می‌کند تا آب موجود در رایادتور شما یخ نزند، جوشانده یا تبخیر نشود. ما در این مقاله مستر یدکی در مورد  کاربرد ضد یخ در ماشین و مقایسه ضد یخ‌ها و تفاوت‌های آن صحبت می‌کنیم، امیدواریم که این مطلب به شما  کمک کند تا در مورد ضد یخ اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

کاربرد ضد یخ در ماشین

-ضد-یخ-در-ماشین-2-700x400 کاربرد ضد یخ در ماشین

همان طور که در بالا توضیح دادیم ضد یخ معمولا با نسبت  ۵۰/۵۰ با آب مخلوط می‌شود و در مخزن موتور جا می‌گیرد. درباره کاربرد ضد یخ در خودرو باید بدانید که: استفاده از ضد یخ باعث  ایجاد تعادل در دمای موتور خودرو می‌شود و از گرم شدن موتور و تبخیر آب در تابستان و یا یخ زدگی در فصل زمستان جلوگیری می‌کند. این مایع برای عملکرد بهینه موتور خودرو حیاتی است و شاید بتوان گفت کاربرد ضد یخ در ماشین همین است.

یکی دیگر از کاربردهای ضد یخ در ماشین جلوگیری از خوردگی قطعات و زنگ زدگی است. سیستم خنک کننده خودرو بیشتر از قطعات فلزی تشکیل شده است. اگر شما از آب به جای ضدیخ استفاده کنید، این فلزات در معرض خوردگی و ساییدگی قرار می‌گیرند. ضدیخ خاصیت رسوب زدایی دارد و استفاده از آن کمک می‌کند تا محفظه‌های رادیاتور به طور کامل شسته شود و جریان آب در آن روان باشد.

ضدیخ‌ها حاوی مواد افزودنی ضدکف هستند. جلوگیری از تشکیل کف در سیستم خنک کننده به افزایش کارایی آن کمک می‌کند و از سایش غیر ضروری موتور خودرو جلوگیری می‌کند.

نکته مهم : ضد یخ بعد از عمر مفید خود اسیدی می‌شود و ممکن است به قطعات آسیب بزنید، طوری‌که زنگ بزند یا پوسته پوسته شود. در این صورت مقاومت خود را در برابر سرما و گرما از دست می‌دهد و بهتر است آن را تعویض  کنید.

معمولا توصیه می‌شود ضد یخ را سالیانه بررسی کنید و پس از پیمودن مسافتی حدود ۱۰۰۰۰۰مایل تعویض کنید. البته وسایل نقلیه‌ای که قدیمی‌تر هستند لازم است زودتر بررسی شوند  و اگر مایع حالت پوسته پوسته گرفته بود و تغییر رنگ داده بود آن را تعویض کنند. چرا که کاربرد ضد یخ در ماشین از بین می‌رود.

 

مقایسه ضد یخ روغنی و الکلی

ضد یخ‌ها به دو نوع روغنی و الکلی تقسیم بندی می‌شوند و هرکدام مزایا و معایبی دارد که در ادامه آن را  توضیح می‌دهیم:

ضد یخ‌های روغنی در بازار ایران مشتری بیشتری دارد و مواد پایه تشکیل دهنده آن مواد معدنی است. عمر مفید این ضد یخ‌ در ماشین تقریبا یک سال ونیم است.

ضد یخ‌های الکلی از مواد آلی ساخته شده‌اند و نسبت به ضد یخ‌ روغنی عمر بیشتری دارند و حدود سه سال می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از کاربرد ضد یخ در ماشین ضروری است اما دو نکته مهم  وجود دارد که بهتر است آن را رعایت کنید:

۱٫بیش از اندازه از ضدیخ  الکلی استفاده نکنید؛ زیرا سبب خوردگی و از بین رفتن بدنه موتور می‌شود. این مشکل در مورد ضد یخ‌های مدل روغنی زیاد رایج نیست.

۲٫ضد یخ الکی و روغنی را باهم مخلوط نکنید. مواد تشکیل دهنده این دو باهم متفاوت است و ترکیب آن باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی و تشکیل ژل در رادیاتور می‌شود. سیستم خنک کننده موتور به یک خنک کننده روان نیاز دارد، نه یک ضد یخ کند که  مسیر حرکت مایعات را مسدود کند.  همچنین ترکیب این دو  ضد یخ می‌تواند به تدریج منجر به آسیب رساندن به پمپ آب، رادیاتور، شلنگ و … شود.

تفاوت ضد یخ قرمز با سبز

هر روز با پیشرفت علم و صنعت، متخصص‌های صنعت خودرو محصولات جدیدی تولید می‌کنند که کمترین آسیب را به قطعات خوودرو بزند. در چند سال اخیر ضد یخ‌های خودرو در رنگ‌های متفاوت به بازار عرضه شد هرچند پایه اصلی تمام ضد یخ‌ها  اتلین گلایکول است اما  این محصولات تفاوت‌هایی باهم دارند که موارد تفاوت آن را بیان می‌کنیم:

  • یک تفاوت بزرگ در ضد یخ سبز و قرمز مواد تشکیل دهنده آن است. مایع سبز رنگ از ترکیب مواد غیر آلی تشکیل شده است. در حالی که مایع قرمز رنگ از فناوری اسید عالی استفاده می‌کند.
  • ضد یخ‌های قرمز به خاطر وجود الکل بر خلاف ضد یخ‌های سبز که پایه روغنی دارند در رادیاتور رسوب نمی‌کند.
  • عمر ضد یخ‌های قرمز و بر پایه الکل بیشتر از سبز رنگ است.

 

در صورت عدم دسترسی به ضد یخ چگونه مانع یخ زدگی موتور خودرو شویم؟

 

گفتیم یکی ازمهمترین  کاربرد ضد یخ در ماشین ، جلوگیری از یخ‌زدگی است. بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدن خودرو در فصل زمستان  پارک کردن خودرو در پارکینگ یا محوطه‌ سر بسته است. اگر دسترسی نداشتید، می‌توانید با  پتو یا چادر ضخیم روی  کاپوت خودرو را بپوشانید.

استارت زدن هرچندساعت یک بار نیز باعث به جریان افتادن موتور می‌شود و احتمال یخ‌زدگی را کاهش می‌دهد. تا زمانی که موتور خودرو سرد نشده می‌توان از طریق شیلنگ آب رادیاتور را خالی کرد تا مانع از یخ زدگی شود.

الکل می‌تواند در فصل سرما به صورت موقت جلوی  یخ زدن  آب رادیاتور خودرو را بگیرد. اما  دارای مضراتی نیز هست:

در تابستان کاربردی ندارد و مانع جوشیدن آب نمی‌شود. الکل خاصیت ضد رسوب ندارد و نمی‌تواند جرم‌های رادیاتور را از بین ببرد.

اگر همه اقدامات گفته شده را انجام دادید و موتور خودرو یخ زد بهتر است به نکات زیر توجه کنید :

۱٫در این زمان به هیچ وجه استارت نزنید.

۲٫درون رادیاتور را چک کنید و اگر رنگ ضد یخ مایل به قهوه‌ای بود یعنی عمر مفید آن تمام شده است و نیاز به تعویض دارد.

سخن پایانی

ما در این مقاله در مورد کاربرد ضد یخ در ماشین، تفاوت ضد یخ قرمز و سبز، مقایسه ضد یخ‌ها و جلوگیری از یخ زدگی موتور خودرو صحبت کردیم. توصیه ما به شما این  است که :

۱٫حتما به تاریخ انقضا ضدیخ‌ها توجه کنید و قبل از فاسد شدن  آن را تعویض کنید تا بدنه و قطعات خودرو شما آسیب نبیند و نیاز به تعمیر پیدا کند.

۲٫در مورد کیفیت برند‌ها تحقیق کنید و محصولی مناسب انتخاب کنید.

۳٫نحوه استفاده درست از ضدیخ را یاد بگیرید.

۴٫از ضدیخ‌های خانگی و الکل به صورت مداوم استفاده نکنید.

شما در مستر یدکی می‌توانید انواع برند‌های ضدیخ را برحسب نیاز خود خریداری کنید و سوالات خود را در مورد نحوه استفاده از ضد یخ و کاربرد ضد یخ در ماشین بپرسید.


وبلاگ
مقالات مرتبط
پاسخی بگذارید

استفاده از مطالب وب سایت مستر یدکی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به وب سایت مستر یدکی می باشد.

طراحی سایت :

آژانس تبلیغاتی کروشه