قطعات برقی خودرو

قطعات برقی خودرو

این قطعات در استارت اولیۀ خودرو، اشتعال سوخت و عملکرد صحیح بسیاری از قسمت‌های اتومبیل نقشی حیاتی دارند. علاوه بر کارکردهای همیشگی، کامپیوتر اتومبیل که امروزه عضو ثابتی در خودروهای نسل جدید است و مغز متفکر آن به شمار می‌آید نیازمند جریان الکتریسیته است. سیستم برق‌رسانی در تمامی اتومبیل‌ها شامل قطعات و لوازم مختلفی‌ست که هریک وظیفۀ جداگانه‌ای را بر عهده دارند. برای روشنتر شدن مطلب شاید بهتر باشد این قطعات را به این شکل دسته‌بندی کرد:

  • تولیدکنندۀ برق: دینام
  • ذخیره‌کنندۀ برق: باتری
  • توزیع‌کنندۀ برق: سیم‌کشی و مدارها
  • کنترل‌کنندۀ برق: کلیدها و دگمه‌های سوییچ
  • مصرف‌کنندۀ برق: کلیۀ قطعاتی که در قسمت‌های مختلف اتومبیل از این جریان الکتریکی تغذیه می‌شوند.

انواع قطعات برقی خودرو

قطعات و لوازم برقی خودرو از جمله استارت ماشین، دینام، کوئل، انژکتور، وایرشمع، شمع موتور، لامپ‌های صفحۀ داشبورد، لامپ‌های روشنایی داخل اتاق، چراغ‌های جلو و عقب و کامپیوتر از برق تولیدشده توسط باتری تغذیه می‌شوند تا بتوانند به وظایف خود عمل کنند.

باتری

یکی از مهمترین قطعات برقی اتومبیل که منبع تامین برق آن به شمار می‌آید همین باتری‌ست. البته باتری در زمانی که اتومبیل خاموش است و برای زمان استارت وظیفۀ تامین برق را بر عهده دارد.

دینام

بعد از آن‌که استارت زده می‌شود این دینام است که وظیفۀ تامین برق خودرو را برعهده می‌گیرد. اگر دینام دچار اختلال شده و یا از کار بیافتد باتری اتومبیل در زمان کوتاهی خالی شده و نمی‌تواند برق خودرو را تامین کند. دینام با استفاده از یک تسمۀ شیاری حول محور اتومبیل این کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل باید همیشه از سلامت این تسمه اطمینان حاصل کرد زیرا در صورت پارگی آن، دینام از کار می‌افتد و در نتیجه باتری اتومبیل بسرعت خالی می‌شود. همانطور که می‌بینید باتری، برق اولیه و بعد از آن دینام، برق مورد نیاز برای کلیۀ قسمت‌های خودرو را تامین می‌کند.

سیم‌کشی

در اتومبیل هم مثل هر وسیلۀ دیگری انتقال برق توسط مجموعه‌ای از سیم‌های روکشدار صورت می‌گیرد. از آن‌جا که قطعات در بخش‌های مختلف اتومبیل نیازمند برق هستند و برق رسانی به آن‌ها باعث بروز بی‌نظمی در مسیر سیم‌کشی می‌شود لوله‌های مخصوصی در خودرو برای این منظور تعبیه شده که مجموعۀ سیم‌ها مسیرشان را در داخل این لوله‌ها دنبال می‌کنند. این سیم‌ها به صورت یک کلاف درآمده و با چسب مخصوصی به یکدیگر متصل می‌شوند.

کلیدها و دگمه‌ها

در قسمت‌های مختلف اتومبیل و متناسب با کارکردشان جاگذاری شده‌اند تا راننده براساس نیاز خود به آن‌ها دسترسی داشته و با یک اشارۀ ساده کاری را که می‌خواهد انجام دهد.

انژکتور

یکی دیگر از قطعات مهم خودرو که برقی و مکانیکی‌ست. این قطعه بر روی سیلندر موتور قرارگرفته و با ترکیب سوخت و هوا و تزریق آن به موتور اتومبیل کار سوخت رسانی به موتور اتومبیل را انجام می‌دهد. عملکرد انژکتور توسط کامپیوتر اتومبیل ساماندهی می‌شود.

واتساپ