خرید ضدیخ ماشین

ضدیخ‌ها، محصولاتی حائز اهمیت در بازار لوازم مرتبط با خودرو هستند. اتومبیلها نیز مانند تمام وسایل دیگر زندگی روزمره بشر، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند؛ به خصوص که جزئی پررنگ از سرمایه افراد در دنیای اقتصادی امروز را تشکیل میدهند. برای آنکه خودروی ما در شرایط ایده‌آل به عملکرد خود ادامه داده و طول عمر قابل قبولی داشته باشد، لازم است از محصولات و خدماتی که ما را در حفظ سلامت و کیفیت کارکرد آن یاری میکنند، بهرهمند شویم. یکی از مهمترین و کارآمدترین این محصولات و خدمات را میتوان استفاده از یک ضدیخ مناسب دانست.

ضدیخ خودرو چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

برای آنکه بدانیم چرا کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه، به لزوم استفاده از ضدیخ خودرو معتقد هستند، ابتدا لازم است بدانیم این محصول دقیقا چیست و چگونه به اتومبیل ما در حفظ کیفیت و ایمنی عملکردش کمک میکند. با فرا رسیدن فصل سرما، شاهد صحبتهایی درباره قیمت ضدیخ، فواید ضدیخ و انواع ضدیخ خودرو هستیم. این محصول در واقع سیالی غیر قابل اشتعال و محلول در آب است که ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده آن موجب جلوگیری از یخ زدن آب مورد استفاده در خودروی شما میشود. حال سوال اینجاست که آب درون خودرو ایفا کننده چه نقشی در این سیستم پیچیده بوده و چرا باید از یخ زدن آن جلوگیری شود؟ هر خودرویی با هر نوع سوختی اعم از بنزینی، دیزلی یا گازسوز، زمان تولید انرژی، به حرکت درآمدن و ادامه دادن به آن، مقدار زیادی حرارت ایجاد می‌کند. شاید شما هم در تابستان‌ها شاهد جوش آوردن خودروی خود یا دیگران بوده و یا شاید تجربه لمس کردن کاپوت اتومبیلی که تازه به مقصد رسیده و خاموش شده است را داشته و از داغ بودن آن مطلع باشید. باید گفت این حرارت که در سرتاسر موتور خودرو منتشر شده و گاهی در شرایط حاد از طریق دریچه‌های داخلی وارد اتاق اتومبیل شما میشود، به عامل نابودکنندهای برای طول عمر خودرو تبدیل شده و یک موضوع کاملا مضر برای آن محسوب میشود. به همین منظور طراحان خودرو، سیستمی تحت عنوان «خنک کننده» در اتومبیلها قرار داده‌اند که وظیفه‌اش ارسال آب به درون موتور، جوانب سیلندرها و کلیه قطعات درگیر با این حرارت است. این آب در طول مسیر حرکت خود بین قطعات، حرارت موجود در آنها را جذب کرده و در انتهای مسیر، آن را به رادیاتور منتقل میکند و این چرخه همواره ادامه دارد. اما این آب و در نهایت رادیاتور خودرو، موضوعی حساس برای یک اتومبیل محسوب میشود، که میبایست در تابستان‌ها مراقب بیش از حد داغ نشدن و در زمستان‌ها مراقب عدم انجمادش باشیم. حال لزوم استفاده از این محصول و به طور کلی فواید ضدیخ را بهتر از پیش درک میکنیم. زیرا میدانیم که در زمستان احتمال انجماد آب موجود در خودروی ما بسیار بالا است. زمانی که این انجماد رخ دهد، در واقع آب درون لوله‌ها و محفظه‌ها منبسط میشود که در این صورت با افزایش حجم روبه‌رو است و در نتیجه به فضای بیشتری برای حضور نیاز دارد. آب یخ زده در خودروی ما به هر نحوی که باشد فضای مورد نیاز خود را با فشاری که به بدنه لوله‌ها و قطعات وارد میکند، به دست می‌آورد. بدیهی است این فشار موجب بروز ترک، پارگی و ترکیدگی در اجزا و قطعات مختلف خودرو میشود. بنابراین با اختصاص دادن اندکی سرمایه به یک ضدیخ مناسب و افزودن مقدار معینی از آن به آب موجود در خودرو، سبب کاهش نقطه انجماد آب و جلوگیری از بروز این حجم از آسیب و ضرر اقتصادی می‌شویم.

ضد یخ ماشین چیست

قیمت ضدیخ ماشین

بیایید با بررسی قیمت ضدیخ‌های موجود در بازار، ببینیم که آیا واقعا استفاده از آنها در برابر ضرر اقتصادی ناشی از عدم استفاده از آنها، امری هوشمندانه محسوب می‌شود یا خیر؟ در بازار فعلی لوازم یدکی خودرو، قیمت روغن خودرو و ضدیخ در نوعی که بتوان آن را به چشم یک ضدیخ مناسب نگاه کرد از 15هزار تومان شروع می‌شود و تا 700 یا 800 هزار تومان ادامه می‌یابد. البته این قیمتگذاری میتواند بسته به نوع و برند ضدیخ، کشور سازنده، حجم و بسته بندی و همچنین کیفیت آن متفاوت باشد. با این حساب میبینیم که استفاده از یک ضدیخ مناسب حتی در گران قیمت‌ترین حالت، بسیار بهتر از عدم استفاده از آن و پذیرفتن آسیب‌های ناشی از انجماد آب و متقبل شدن ضررهای اقتصادی پس از آن است.

انواع ضدیخ ماشین و تاریخ انقضای ضدیخ ماشین

اگر نگاهی گذرا به بازار کنونی بیندازیم با فهرستی گسترده از انواع ضدیخ‌ها روبه‌رو می‌شویم. ضدیخ از لحاظ کیفیتی به دو نوع مختلف تقسیم میشود: ضد یخ با پایه معدنی و ضد یخ با پایه آلی. مهمترین تفاوت این دو نوع ضدیخ ، طول عمر مفید آنها میباشد، به این ترتیب که ضدیخ با پایه معدنی، عمده ترین نوع ضدیخ در بازار ایران،دارای طول عمر مفید یکساله و ضدیخ با پایه آلی دارای طول عمر مفید حدودا 3 ساله میباشد. اگر صاحب خودرویی با قطعات قدیمی هستید و رادیاتور اتومبیل‌تان از جنس برنج یا مس است، ضدیخ پایه معدنی برای خودروی شما مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که عمر عملکرد این ضدیخ‌ها برای خودروی شما چیزی در حدود 2 سال است. اگر صاحب خودرویی مدرن‌تر با قطعات آلومینیومی هستید، ضدیخ پایه آلی به عنوان بهترین ضدیخ خودرو برای شما به حساب می‌آید، که عمر عملکرد آن در حدود 3 سال است.

بهترین برندهای ضدیخ ماشین

برخی از برندهای معروف ضدیخ خودرو به شرح زیر هستند:

  • کاسپین
  • اسپیدی
  • فوکس
  • بهران
  • ایساکو
  • فیروزگام
  • پژو
  • ایرانول
  • پارس
  • بیوموتورز

نمایندگی فروش و انتخاب بهترین ضدیخ ماشین

برای آنکه در بین انواع ضدیخ‌ها و همچنین تنوع موجود در قیمت آنها دچار سردرگمی نشوید، با توجه به چند نکته مهم حین خرید، مطمئن باشید بهترین ضدیخ ماشین را که مناسب اتومبیل شما است تهیه مینمایید. با انتخاب یک ضدیخ مناسب از وقوع ضررهای اقتصادی بزرگ ناشی از انجماد (جوش آوردن) آب خودرو در امان باشید. برای تهیه ضدیخ خودرو و یا سایر ملزومات و محصولات مرتبط با لوازم یدکی خودرو، مجبور نیستید به مراکز حضوری و کارشناسان پرمشغله مراجعه نمایید. فروشگاه اینترنتی مستریدکی به عنوان یک نماینده فروش معتبر، شما را از ریزترین اطلاعات مربوط به این محصولات آگاه کرده و در انتخاب بهترین گزینه، راهنمایی می‌کند. توجه داشته باشید نقطه انجماد درج شده بر روی بسته بندی ضدیخ بسیار پایین و نقطه جوش آن بسیار بالا باشد، تا در دمای بالا موجب رسوبدهی در قطعات خودرو نشود. بهترین ضدیخ ماشین گزینه ای است که به رنگ بدنه خودرو آسیبی وارد نکند (میزان اسید آن بسیار پایین باشد) .

انتخاب بهترین ضدیخ ماشین

علائم نیاز به تعویض ضدیخ خودرو

از علائم و نشانه هایی که شما میتوانید پی به اینکه اتومبیل‌تان نیاز به اضافه کردن ضدیخ و یا تعویض ضدیخ دارد ببرید، میتوان به بالا رفتن آمپر آب و نشت آب و یا آب حاوی ضد یخ در زیر اتومبیل اشاره کرد و به طور کلی اتومبیل‌های تولید شده در ایران بهتر است که به طور سالیانه ضدیخ موجود در رادیاتور آنها تعویض شود ولی در مورد اتومبیل های تولید شده در کشورهای معتبر در صنعت خودروسازی، دفترچه راهنمای اتومبیل را مطالعه کنید و طبق پیشنهاد کمپانی اقدام به تعویض ضدیخ اتومبیل خود کنید که معمولا در این نوع از اتومبیل‌ها زمان تعویض ضدیخ در حدود 3 سال توصیه شده است.

دلایل نشت ضدیخ از رادیاتور اتومبیل چیست؟

نشت ضدیخ که مایعی سبز رنگ میباشد به دلیل خرابی یک و یا چند قطعه از قسمت های مختلف اطراف محفظه موتور اتومبیل از قبیل: واتر پمپ، رادیاتور آب موتور، رادیاتور بخاری، شلنگ های رادیاتور و بخاری، اتصالات سیستم خنک کننده و واشر سرسیلندر اتفاق می افتد که در این حالت میبایست به تعمیرگاه اتومبیل مراجعه و قطعه معیوب را تعویض و اگر نشتی ضدیخ از رادیاتور باشد میتوان با اضافه کردن مایع و یا پودر نشت گیر رادیاتور از نشت ضدیخ جلوگیری کرد.

مواد تشکیل دهنده ضدیخ اتومبیل

ضدیخ مایعی است که با ترکیب اتیلن گلیکول، رنگ و مواد افزودنی تولید میشود و مایع خنک کننده از ترکیب ضدیخ با مقدار مناسب آب تهیه میشود که در سیستم خنک کننده اتومبیل جریان دارد و یکی از مهم‌ترین وظایف ضدیخ، جلوگیری از یخ زدگی آب جاری در داخل موتور اتومبیل در فصول سرد سال میباشد که با توجه به فلزی بودن قطعات موتور اتومبیل، یخ زدگی آب اتومبیل میتواند منجر به آسیب های جدی از جمله خوردگی و اکسید شدن این قطعات فلزی شود که ضدیخ با پائین آوردن نقطه انجماد آب مانع از این آسیب دیدگی میشود. استفاده از مایع ضدیخ (مایع خنک کننده) در تابستان نیز از اهمیت بالائی برخوردار است، به این صورت که ضدیخ موجود در سیستم خنک کننده منجر به افزایش نقطه جوش آب شده و مانع از جوش آوردن اتومبیل میشود.

واتساپ