روغن موتور خودرو

اطلاعات مفید درمورد روغن موتور اتومبیل

روغن موتور خودرو به سه دستۀ اصلی تقسیم می‌ شود:

  • روغن موتور مینرال: که برپایۀ نفت خام تولید می‌ شود و سال ‌هاست که استفاده می‌ شود.
  • روغن موتورهای نیمه ‌سنتتیک: این دسته از روغن‌ ها ترکیبی از دو نوع سنتتیک و مینرال هستند. این روغن موتورها از انواع سنتتیک ضعیف تر هستند اما عملکردشان در شرایط خاص مثل دمای بالا یا حمل بار سنگین از انواع مینرال بهتر است. قیمت این روغن‌ها از روغن‌های سنتتیک ارزانتر است و بیشتر از آن‌ها در اتومبیل‌های suv و یا وانت ‌بارها استفاده می ‌شود. البته با وجود این اطلاعات مستریدکی به شما توصیه می ‌کند برای انتخاب روغن موتور مناسب خودروی خودتان به دفترچۀ راهنما و توصیۀ کمپانی تولیدکننده استناد کنید.
  • روغن موتور سینتتیک: که از مواد شیمیایی ساخته می ‌شوند. مواد تشکیل ‌دهندۀ این روغن‌ها بسیار متنوع بوده و همین امر باعث شده که از نظر کیفیت و نوع مصرف با روغن موتورهای مینرال متفاوت باشند. از مهمترین ویژگی ‌های این دسته از روغن موتورها می‌ توان به کم ‌مصرف‌ بودن، غیرخورندگی، غیرسمی بودن، تبخیرشوندگی پایین، دمای سوخت بالا، تاثیرگذاری بر کاهش مصرف سوخت تا 2/4 درصد اشاره کرد. البته قیمت این روغن موتورها به نسبت انواع مینرال بالاتر بوده و با برخی از اتومبیل‌ های قدیمی سازگاری ندارند.

در بلاگ مستر یدکی بخوانید: گیرپاژ ماشین چیست


چه نوع روغن موتوری بخریم؟

روغن موتور مثل هر مادۀ دیگری دچار انقباض و تغییر حجم می ‌شود، اسکوزیته‌ اش تغییر می ‌کند و غلظت آن بر کارکردش تاثیر گذاشته و مانع روانکاری قطعات موتور می ‌شود. بنابراین بهتر است در مناطق سرد سیر از روغن موتورها یی استفاده کنید که در دمای پائین رقیق باشند تا خودرو با اولین استارت روشن شود و به موتور آن آسیبی نرسد. برای این شرایط آب و هوائی از روغن موتورهایی که روی بسته ‌بندی آن‌ها  10 w نوشته شده استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روغن موتور مناسب با شرایط آب و هوایی مختلف میتوانید مقاله شاخص ویسکوزیتۀ روغن موتور را ازاین لینک  مطالعه بفرمایید .


خرید و تعویض روغن موتور

برای اطلاعات بیشتر خرید روغن موتور مناسب خود میتوانید از متخصصین مستر یدکی و شماره های موجود در سایت راهنمایی بگیرید.

قیمت انواع روغن موتور خودرو

قيمت روغن موتور اتومبيل در كشورهاي توليد كننده اين محصول كه كشور ايران هم جزو اين كشورها ميباشد، حدودا" مابين ليتري ٢ دلار تا ١٥ دلار ميباشد كه هزينه هاي واردات براي روغن موتور هاي ساخت كشورهاي ديگر بر اين مبلغ افزوده ميشود و البته مواد اوليه ، كشور سازنده و نوع برند در قيمت نهايي روغن موتور تاثير مستقيم دارد

اگر روغن موتور اتومبيل بي كيفيت باشد چه اتفاقي مي افتد؟

كيفيت روغن موتور اتومبيل تاثير مستقيمي در صداي موتور اتومبيل، ميزان گرمايش موتور اتومبيل،طول عمر قطعات داخل موتور، ميزان آلايندگي اتومبيل و لرزش موتور  اتومبيل دارد كه استفاده از روغن موتور اتومبيل مرغوب و توصيه شده توسط كمپاني سازنده  اتومبيل و تعويض روغن موتور در كيلومتر تعيين شده باعث عدم ايجاد اينچنين مشكلاتي در خودروي شما ميشود. همچنین در کنار روغن موتور با کیفیت می توانید بهترین روغن ترمز خودروتان را از فروشگاه مستر یدکی خریداری کنید.         

واتساپ