اطلاعات کامل برای خرید دینام ماشین

دینام خودرو يكى از مهمترين اجزاء هر اتومبيلى به شمار ميرود. وظیفه دینام ماشین توليد برق و تبديل انرژى مكانيكى به انرژى الكتريكى و انتقال برق به نقاط مختلف خودرو را بر عهده دارد. علاوه بر آن شارژ باطرى در زمان روشن بودن ماشين را هم انجام مي دهد.راهنمای خرید دینام ماشین شاید برای خیلی ها سوال باشد که دینام خودرو چند آمپر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در اتومبيل هاى قديمى كه تعداد چراغ هاى روشنايى مخصوصا در داخل كابين آنها به مراتب كمتر از خودروهاى امروزى بوده است از دینام هايى با ميزان ٣٠ آمپر استفاده ميشده است ، ولى با توجه به طراحى هاى جديد و استفاده از انواع قطعات برقی ماشین بيشتر در اتومبيل هاى امروزى، دینام هاى مورد استفاده در اين خودروها از ٥٥ آمپر تا نهايتا ١٢٠ آمپر ، بسته به نوع خودرو و ميزان برق مصرفى در آنها مورد استفاده قرار ميگيرد.

مشخصات بهترین دینام خودرو

بهترين نوع دینام را فقط ميتوان با در نظر گرفتن برند و ميزان آمپر ماشین معرفی کرد. زیرا از آنجايى كه براى هر نوع خودرو بسته به محفظه موجود براى قرارگيرى قطعات مختلف توسط كمپانى توليد كننده، نوع دینام خاصی طراحى شده است. برای هر خودرو ميبايست فقط از همان نوع دینام استفاده شود.در خرید بهترين دینام ماشین ار مشخصات گفته شده استفاده کنید. به این روش ميتوانید دینامى با كيفيت بالا، برند معتبر و ميزان آمپر مناسب استفاده کنید.

قیمت دینام خودرو

قیمت دینام ماشین های مختلف، نسبت به نوع خودرو، حجم موتور و ميزان استفاده از قطعات برقى مختلف در اتومبيل متغير است. ولى در كل براى خودروهاى موجود در ايران ، قیمت دینام ماشین از حدود ٠٠٠٣٠٠ تومان تا ٠٠٠٨٠٠ تومان براى اتومبيل هاى توليد شده در ايران است. براى خودروهاى وارداتى قیمت دینام در حدود ٠٠٠ ١٥٠٠ هزار تومان تا ٤ ميليون تومان برآورد ميشود. البته خودروهاى لوكس از اين قائده مستثنى هستند و قيمتى بيش از ٧ ميليون تومان دارند. قیمت دینام خودرو

دینام خودرو چگونه کار میکند؟

به طور كلى جريان برقى كه هر خودرويى نيازمندش مي باشد توسط دو منبع دینام و باطرى تامين ميشود. به اين صورت كه در هنگام استارت زدن، برق اوليه مورد نياز براى روشن شدن ماشين توسط باطرى ايجاد مي شود. پس از شروع به كار، دینام ماشین به عنوان منبع برق و برق رسانى به نقاط مختلف خودرو شروع به فعاليت مي كند. از ديگر از وظايف دینام در خودرو شامل موارد زیر است:

  • جلوگيرى از خالى شدن باطرى و شارژ آن براى تامين انرژى لازم جهت رساندن جريان برق به استارتر (starter) در هنگام روشن كردن اتومبيل
  • تثبيت انرژى و تهيه نيروى كافى براى جرقه زدن شمع هاى موتور، سيستم روشنايى و تامين برق ديگر قطعات الكترونيكى ميباشد و هنگامى كه اتومبيل روشن است
  • انرژى لازم براي سيستم الكتريكى توسط دینام(alternator) خودرو تامين

مشاهده  قیمت روز دینام پژو405 در فروشگاه آنلاین مستریدکی


علت داغ شدن و شارژ زیاد دینام خودرو

مهمترين دلیل داغ شدن دینام خودرو ميتوان به وجود نقص در اتصالات دینام و باطرى اشاره كرد. به اين صورت كه اگر ايرادى در انتقال برق بين باطرى و دینام بوجود بيايد، جريان برق در مسيرهاى جايگزين موجب ايجاد جريان برق بيش از حد ميشود. همين امر باعث داغ شدن دینام و در نهايت سوختن آن مي شود. علت شارژ زیاد دینام ماشین در بسیاری از موارد دیده می شود که دینام شارژ زیادی مصرف می کند. از مهمترین دلایل شارژ زیاد دینام خودرو ميتوان به موارد زیر اشاره كرد:

  1. خرابى آفتامات دینام است كه يكى از قطعات مهم تشكيل دهنده دینام مي باشد. وظيفه كنترل جريان  لكتريكى ورودى آرميچر را دارد. آفتامات دینام با كنترل جريان ورودى آرميچر به طور مستقيم بر توان خروجى دینام تاثير ميگذارد. در صورت خرابى اين قطعه، دینام كنترل شارژ را از دست ميدهد و موجب شارژ بيش از حد مي شود.
  2. خالى شدن كامل شارژ باطرى ماشین، دليل ديگر شارژ زياد دینام مي باشد، به اين صورت كه وقتى باطرى خودرو خراب باشد شارژ را در خود نگه نميدارد و دینام ناچار به شارژ كردن مداوم ميشود.
  3. اتصال سيم پيچ هاى آرميچر دینام به بدنه دینام، از ديگر دلايل شارژ زياد دینام ميباشد.

خطرات رانندگی با دینام خراب

در مورد خرابى دینام و خطرات احتمالى، ميتوان به نکات مختلفی اشاره كرد. در صورت خرابى كامل و يا نيم سوز شدن دینام ماشین، خطرى كه ميتواند براى خودرو و سرنشينانش جدى باشد، كم شدن نور لامپ چراغ هاى جلو است. در اين حالت احتمال وقوع تصادفات بر اثر ديد كم راننده و بد ديده شدن اتومبيل توسط عابرها و يا رانندگان خودروهاى ديگر در شب وجود دارد. همينطور دینام معيوب موجب شارژ نشدن باطرى و در نهايت خاموش شدن و روشن نشدن اتومبيل ميشود. در زمان ها و مكان هاى مختلف ميتواند سبب مشكلات خطرناك احتمالى و همينطور از دست دادن زمان و انرژى سرنشينان خودرو شود. به غیر از خرابی دینام شاید دلیل روشن نشدن ماشین مشکلات استارت باشد. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از این موضوع مقاله علت خاموش شدن ماشین دنده اتوماتیک را مطالعه کنید.

واتساپ