نظافت خارجی خودرو

لوازم نظافت خارجی اتومبیل

نگهداری از اتومبیل و رسیدگی به آن، محدود به مسائل فنی نیست. نظافت و زیبایی ظاهری هم به همان اندازه مهم است. ممکن است از نظر برخی راننده‌ ها این کارها غیرضروری باشد اما از نظر مستریدکی، رسیدگی به نظافت خارجی اتومبیل، نه‌ تنها بیهوده نیست، بلکه کاملاً واجب و ضروری ا‌ست. چراکه کاملاً روی رانندگی و همچنین عمل ‌کرد فنی اتومبیل تأثیر می ‌گذارد. برای روشن‌ ترشدن موضوع، با این مطلب مستریدکی همراه باشید.

انواع وسایل نظافت خارجی اتومبیل

این لوازم به چهار دستۀ کلی تقسیم می ‌شوند.

  1. اسپری لاستیک:

لاستیک ‌ها تنها قطعاتی از اتومبیل هستند که علاوه بر هوای آزاد و اجزای داخلی خودرو، مستقیماً با زمین در تماس هستند. بنابراین معمولاً بیشتر از سایر قسمت‌ های بدنه و اجزای خارجی، در معرض آلودگی و فرسایش قرار دارند. اسپری‌ کردن منظم لاستیک‌ها آن‌ها را همیشه برّاق و تمیز نگه می ‌دارد. این کار علاوه بر زیبایی ظاهری، طول عمر بیشتری هم به لاستیک‌ ها می‌ بخشد. گذشته از این ‌ها باعث می‌ شود حرکت لاستیک ‌ها روی زمین روان ‌تر و بدون ایجاد اصطکاک یا فرسا یش اضافی انجام پذیرد و درنتیجه مصرف سوخت اتومبیل کاهش یابد. فایدۀ جانبی استفادۀ منظم از اسپری لاستیک این است که بهانه ‌ای می ‌شود برای چک ‌کردن منظم وضعیت لاستیک‌های اتومبیل.

  1. شامپو بدنه:

به‌ طور سنتی و معمول، اغلب راننده‌ ها با یک سطل مخلوط آب ‌وکف، و با کمک یک ابر بزرگ، اقدام به  شستشوی بدنۀ اتومبیل می‌ کنند. این کار، بیشتر باعث زیبایی و جلوۀ ظاهری اتومبیل می ‌شود، اما نمی‌ تواند بدنۀ خودرو را درمقابل فرسایش و خوردگی‌ های ناشی از انواع آلودگی ‌ها محافظت کند. برای مقابله با این صدمات، باید از شامپو بدنه (یا همان شامپو ماشین) استفاده کرد.

شامپوهای بدنۀ رایج در بازار معمولاً بر پایۀ مواد قلیایی هستند. جنس قلیایی شیشه‌ شو باعث می ‌شود علاوه بر پاک ‌کردن لکه‌ ها و گردوخاک، بتواند لایه‌های اسیدی را نیز سطح بدنۀ اتومبیل پاک کند و مانع خوردگی بدنه شود. لایه‌ های اسیدی به ‌دلایل متعددی ازجمله بارش باران‌ های اسیدی روی بدنه ایجاد می ‌شوند.

  1. واکس و پولیش بدنه:

این لوازم، به محافظت از رنگ اتومبیل مربوط می‌ شوند. واکس - که بدنۀ اتومبیل را برّاق می ‌کند -  درواقع لایه ‌ای‌ است بین سطح بدنه و هوای آزاد. این لایه مانع تماس مستقیم ریزگردها و همچنین اشعۀ فرابنفش خورشید با رنگ خودرو و درنتیجه فرسایش و خوردگی آن می ‌شود.

پولیش برخلاف واکس، با برداشتن لایه‌ای نازک از سطح رنگ، باعث می‌ شود رنگ اتومبیل تازه شود. درواقع پولیش مانند سمباده‌ای با دانه‌های بسیارریز عمل می‌کند.

در مواردی که واکس ‌زدن، مشکل رنگ بدنه را حل نکند، باید از پولیش استفاده کرد. این موارد می ‌تواند شامل سوختگی رنگ، مات ‌شدن غیرنرمال رنگ و همچنین ایجاد دانه‌های ریز و سخت روی بدنۀ اتومبیل باشد.

  1. شیشه‌ شوی:

معمولاً منظور از شیشه‌ شوی، محلولی ا‌ست که درون مخزنی در کاپوت اتومبیل قرار دارد و راننده با فشردن یک دکمه، آن را فعال می‌ کند تا روی شیشۀ جلو پاشیده شود و سپس ازطریق برف ‌پاک‌ کن، تمام سطح شیشه را تمیز نماید. علاوه بر این، اسپری‌ها و افشانه‌هایی که در موارد مختلف (برف‌ و یخ‌ زدایی، زدودن لکه‌ های ناشی از باران و... ) به‌ کار می‌ روند نیز در این دسته قرار می ‌گیرند.

محلول شیشه ‌شو جزو ملزوماتی ا‌ست که کم ‌تر مورد توجه قرار می ‌گیرد (شاید چون جلوی چشم نیست). خیلی‌ ها نیز به ‌اشتباه تصور می ‌کنند این مایع، آب است، درصورتی‌ که شیشه ‌شوها از ترکیب آب با انواع ترکیبات شیمیایی به ‌دست می ‌آیند.

شیشه ‌شوها عمدتاً برحسب فصول مورد استفاده, دسته ‌بندی می‌ شوند. به ‌این‌ترتیب شیشه‌ شو‌های تابستانی را باید جدا از شیشه‌ شوهای زمستانی مد نظر قرار دارد.

انتخاب لوازم نظافت خارجی مناسب

بازار لوازم نظافت خارجی هم مانند سایر لوازم اتومبیل، متنوع و گسترده است. از طرف دیگر، کالاهای تقلبی هم در این بازار، کم نیستند. بهترین و مطمئن‌ ترین راه برای انتخاب لوازم نظافت خارجی مناسب و اصل، استفاده از مشاوره‌های مستریدکی‌ است. علاوه‌ براین شما می‌ توانید با صرف زمانی اندک و جست ‌وجو در سایت مستریدکی، تمامی انتخاب‌ های ممکن و همۀ لوازم نظافت خارجی موجود در بازار را ببینید، ویژگی‌ ها و جزییات آن‌ها را بررسی کنید، قیمت‌ ها را بسنجید و درنهایت مناسب‌ ترین لوازم نظافت خارجی را برای اتومبیل ‌تان، آنلاین بخرید.

واتساپ