اکتان بنزین

همانطور که می ‌دانید بنزین با کیفیت‌ ها و در قیمت‌ های مختلفی تولید و عرضه می‌ شود. تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی در عدد اکتان هر نوع است. این روزها که بنزین سوپر بندرت پیدا می ‌شود رانندگان برای جایگزین کردن آن به محصولی مکمل نیاز دارند که بتوانند به کمک آن اکتان بنزین مصرفی خود را افزایش دهند. همانطور که پیشتر توضیح دادیم هر مایعی را که به مایعات مورداستفاده در اتومبیل اضافه شود با عنوان مکمل می ‌شناسند. متداولترین مکمل خودرو اکتان بوستر(اکتان‌افزا) است که در ایران آن را مکمل بنزین می ‌نامند. این مکمل ‌ها مانند یک اکسیر جادویی عمل می ‌کنند و در ترکیب با بنزین عملکرد اتومبیل شما را تا حد چشمگیری بهبود می ‌بخشند.

نکات مهم خرید: چنانچه مکمل خریداری‌ شده تقلبی یا نامرغوب باشد کوچک ترین تاثیری بر روی اکتان بنزین نخواهد داشت. از آن‌ جا که تولید بنزین در کشور ما از استاندارد های معمول جهانی فاصله گرفته و در مورد کیفیت آن شبهاتی وجود دارد خرید یک مکمل مرغوب و شناخته‌ شده از کارهای ضروری صاحبان خودرو به ویژه رانندگان خودروهای توربو و حساس است که از بنزین معمولی استفاده می‌ کنند.


خرید برند SONAX و خرید ادینول از فروشگاه لوازم یدکی مستر یدکی


انواع اکتان بنزین در مستریدکی

همان‌ طور که گفتیم، بنزین سوپر و بنزین معمولی دو عدد اکتان تفاوت دارند. عدد اکتان بنزین معمولی 87 و بنزین سوپر 95 است. هرچه اکتان بالاتر باشد، انفجار در فشار بالاتر رخ می‌ دهد. این یعنی بنزین سوپر، دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‎شود. موتور هر خودرو، نیازمند بنزین با اکتان متفاوت است که برای آگاهی از آن باید به دفترچه راهنمای مخصوص آن مراجعه کنید. هنگام سوخت‌ گیری و خرید اکتان بنزین، باید به این عدد توجه کرد. این اتفاق می‌ تواند عمر مفید موتور خودرو را افزایش یا کاهش دهد.بیشتر خودروهایی که برای بنزین معمولی طراحی شده‌ اند با بنزین بدون سرب کارکرد بهتری از خود نشان می‌ دهند درجه اکتان بنزین بدون سرب، 87 و بنزین معمولی 89 است.با افزودن سرب به ‌بنزین، عدد اکتان به طرز چشم‌گیری بالا می‌ رود. افزایش سرب، راهی ارزان برای بالا بردن اکتان است. سرب ضررهای بسیاری به محیط زیست و سلامت انسان وارد می‌ ‎کند. در کشورهای پیشرفته، استفاده از بنزین سرب‌دار ممنوع اعلام شده است. برای همین بنزین بدون سرب، جایگزین بنزین سرب‌ دار شد. بدین ترتیب سرب موجود در هوا در این کشورها به شدت کاهش پیدا کرده است.

واتساپ