خرید اکتان بنزین

با خرید اکتان بنزین و استفاده از آن سطح اکتان سوخت را بالاتر می‌بریم. به‌صورت خیلی ساده و خلاصه می‌توان گفت که تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی در عدد اکتان است که بنزین سوپر، عدد اکتان بالاتری دارد. اما این روزها که بنزین سوپر به سختی پیدا می‌شود چه راهی می‌توان یافت؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله از مستر یدکی، راه حل جایگزین را با شما مطرح کنیم. اصولا هر ماده‌ای که به مایعات اضافه شود را مکمل می‌گویند. رایج‎ترین مکمل خودرو اکتان بوستر (Octane Booster) است که در ایران از آن به عنوان اکتان بنزین یاد میکنند. اکتان‌ها و مکمل‌های بنزین همانند اکسیر جادویی به‌نظر می‌رسند. این مکمل‌ها باعث می‌شوند، خودرو بهتر کار کند. نکات مهم خرید: در صورتی‌که از اکتان تقلبی یا نادرست استفاده کنید، به‌هیچ عنوان سطح اکتان افزایش نخواهد داشت. پس هنگام خرید اکتان بنزین، باید مطمئن شوید که مکمل درست را خریداری کرده‌اید. از آن‌جا که راجع به‌کیفیت بنزین کشورمان شبهات بسیاری وجود دارد، باید از اکتان برای جبران این کیفیت ضعیف استفاده کنیم. مخصوصا اگر خودروی توربو یا حساس دارید و از بنزین معمولی استفاده می‌کنید.

عدد اکتان بنزین چیست؟

عدد اکتان، نشانگر کیفیت و نحوه عملکرد بنزین است. خیلی ساده می‌توان گفت، هرچه عدد اکتان بنزین بیشتر باشد، آن سوخت در برابر احتراق مخرب مقاوم‌تر است. هرچه موتور خودرو قوی‌تر باشد، باید از بنزین با اکتان بالاتر استفاده شود. در خودروهای قدیمی، هنگام استفاده از سوخت با اکتان کمتر، صدای تقه یا چرق چرق به گوش می‌رسد؛ این ضربه‌ها آسیب جدی به موتور می‌رساند. در خودروهای جدید هم اگر از بنزین اکتان پایین استفاده کنید، موتور شما دچار ناک می‌شود. در حال حاضر در ایران، عدد اکتان در بنزین معمولی 87 و بنزین سوپر 95 است.

قیمت اکتان بنزین

همیشه سعی کنید، از مکمل سوخت مناسب و اصل استفاده کنید. در حال حاضر مکمل‌های سوخت با قیمت‌های متفاوت و برندهای متفاوت در بازار موجود است. از بهترین اکتان بنزینهای موجود، می‌توان از سه برند نام برد که رنج قیمتشان از 20 هزار تومان تا 120 هزار تومان است:

  • گتسان
  • ادینول
  • سوناکس

خرید برند SONAX و خرید ادینول از فروشگاه لوازم یدکی مستر یدکی


انواع اکتان بنزین در بازار

همان‌طور که گفتیم، بنزین سوپر و بنزین معمولی در عدد اکتان تفاوت دارند. عدد اکتان بنزین معمولی 87 و بنزین سوپر 95 است. هرچه اکتان بالاتر باشد، انفجار در فشار بالاتر رخ می‌دهد. این یعنی بنزین سوپر، دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‎شود. موتور هر خودرو، نیازمند بنزین با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای آن، اطلاعات دقیق نوشته شده است. هنگام سوخت‌گیری و خرید اکتان بنزین، باید به این عدد توجه کرد. این اتفاق می‌تواند، عمر مفید موتور خودرو را افزایش یا کاهش دهد.

نمایندگی فروش اکتان بنزین

با خرید از نمایندگی‌ها و فروشگاه اینترنتی معتبر، می‌توان از اصل بودن و مناسب بودن قیمت این مکمل، اطمینان حاصل کرد. این فروشگاه‌ها با در اختیار گذاشتن اطلاعات صحیح و حالت مقایسه‌ای حق انتخاب صحیح و خرید مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهند. فروشگاه اینترنتی مستر یدکی سایتی تخصصی در صنعت لوازم یدکی خودرو است که تمامی این شرایط را برای شما فراهم کرده است.

مزایای استفاده از اکتان بنزین

استفاده از این محصولات، مزایای زیادی برای خودرو دارد. استفاده از این مکمل باعث می‌شود تا خودرو روان‎تر حرکت کند، عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد، سبب تمیز شدن سیستم انژکتور و حذف آب از سیستم سوخت‌رسانی می‌شود و انتشار گازهای سمی را کاهش می‌دهد.

  1. این مکمل‌ها بازدهی سوخت را بالا می‌برند.
  2. موجب افزایش روان‌کنندگی سوخت می‌شوند.
  3. جلوگیری از یخ زدن سوخت در دماهای پایین
  4. کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه پرداختی آن
  5. کاهش آلودگی ناشی از سوخت
  6. افزایش عمر موتور

اکتان بنزین بدون سرب

بیشتر خودروهایی که برای بنزین معمولی طراحی شده‌اند با بنزین بدون سرب، کارکرد بهتری از خود نشان می‎دهند. درجه اکتان بنزین بدون سرب، 87 و بنزین معمولی 89 است. با افزودن سرب به ‌بنزین، عدد اکتان به طرز چشم‌گیری بالا می‌رود. افزایش سرب، راهی ارزان برای بالا بردن اکتان است. سرب ضررهای بسیاری به محیط زیست و سلامت انسان وارد می‌‎کند. در کشورهای پیشرفته، استفاده از بنزین سرب‌دار ممنوع اعلام شده است. برای همین بنزین بدون سرب، جایگزین بنزین سرب‌دار شد. بدین ترتیب سرب موجود در هوا، در این کشورها شدیدا کاهش پیدا کرد.

واتساپ