شمع یکی از قطعات یدکی و مصرفی ماشین‌های موتور بنزینی است. کار شمع ایجاد جرقه برای انفجار بنزین در داخل موتور است. این قطعه بر روی موتور و سیلندر قرار می‌گیرد. هرچه قدرت شمع بیشتر باشد، قدرت انفجار در داخل سیلندر بیشتر بوده و ماشین با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد. در صورتی که قصد خرید شمع ساینا را دارید، با ادامه این مطلب همراه باشید و با عوامل موثر بر قیمت شمع ساینا آشنا شوید.

اجزای تشکیل دهنده شمع ساینا

مکانیزم عملکرد شمع ساینا به این‌گونه است که بعد از آنکه کوئل برق را از باتری گرفت، ولتاژ را افزایش داده و انرژی الکتریکی وارد شمع می‌شود. جریان الکتریکی داخل شمع، موجب می‌شود ساختار گازهای آن تغییر کرده و جرقه ایجاد شود. شمع ساینا از اجزاء مختلف تشکیل شده است که عبارت است از:

  • عایق چینی: قطعه سفید رنگی که بالای شمع قرار دارد و جنس اصلی آن آلومینیوم است که با روکش شیشه‌ای به رنگ سفید دیده می‌شود.
  • بدنه شمع: جنس آن از فولاد است و بدنه آن دو قسمت دارد که قسمت بالایی آن آچارخور بوده و قسمت پایینی رزوه خور است. الکترود منفی از قسمت رزوه خور بیرون می‌آید و الکترود مثبت از میانه شمع خارج می‌شود. یکی از عوامل مهم در قیمت شمع ساینا جنس الکترودها است.
  • ترمینال شمع: قسمت بالای شمع قسمت ترمینال یا محل اتصال شمع به وایر است.
  • پایه شمع: مهم‌ترین عامل در انتخاب شمع ساینا بخش پایه شمع است. اگر پایه شمع مطابق با ماشین انتخاب نشود امکان خودسوزی شمع وجود دارد.

مشاهده دیگر محصولات فروشگاه اینترنتی مستریدکی: واکس بدنه خودرو


انواع شمع ساینا

شمع ساینا مانند دیگر شمع‌ها دارای انواع مختلفی است که عبارت است از:

شمع نیکلی: الکترود مرکزی این شمع از جنس نیکل است. یکی از متداول‌ترین شمع مخصوص ساینا شمع نیکلی است. عمر مفید این شمع ۳۰ هزار کیلومتر است و با جرقه‌زنی خوب قدرت ماشین را در لحظه استارت بالا ببرد.

شمع سرد: این مدل حرارت را کمتر در خود نگه می‌دارد. به شمع سرد شمع پایه کوتاه نیز گفته می‌شود. کوتاه بودن پایه در شمع سرد موجب می‌شود انتقال حرارت سریعتر در آن انجام شود؛ برای همین شمع دمای حاصل از احتراق را کمتر تحمل می‌کند. اگر شما با سرعت بالا رانندگی می‌کنید و ماشین همواره با دور بالای موتور حرکت می‌کند، بهتر است از شمع استاندارد ساینا پایه کوتاه استفاده کنید.

شمع گرم: این شمع که به شمع پایه بلند معروف است، دما را در خود بیشتر نگه می‌دارد. اگر قصد انتخاب شمع خودرو ساینا را دارید و نمی‌دانید کدام شمع (سرد یا گرم) برای ماشین شما بهتر است، باید به فنی‌کار ماشین یا کارشناسان مستریدکی مراجعه کنید.

شمع ایریدیومی: ایریدیوم، فلزی همانند پلاتین است که برای شمع استفاده می‌شود. در شمع‌های سوزنی از ایریدیوم به‌ کرات استفاده می‌شود. طول عمر این شمع نسبت به شمع پلاتینیوم بالاتر است.

شمع چند الکترودی: به این شمع، شمع چند پلاتین نیز گفته می‌شود. این شمع عمر بیشتری نسبت به شمع تک پلاتین دارد. این که گفته می‌شود در شمع دو پلاتین دو جرقه برای استارت ماشین، زده می‌شود، حرفی کاملاً اشتباه است.


مشاهده قیمت و خرید فیلتر کابین روآ از فروشگاه اینترنتی مستر یدکی


قیمت شمع ساینا در بازار

امکان نصب انواع شمع روی ماشین وجود دارد؛ بااین‌حال بسیاری به دنبال شمع ساینا شرکتی هستند. یعنی شمعی که شرکت سایپا تولید کرده است. جدای از اینکه آیا این نوع شمع دارای کیفیت است یا نه، مسئله مهمتر قیمت شمع ساینا شرکتی است. باتوجه ‌به افزایش قیمت خودرو، ما شاهد افزایش و نوسان قیمت قطعات مصرفی خودرو هستیم و این قاعده برای قیمت شمع موتور خودرو نیز صدق می‌کند. متأسفانه حتی گاه شاهد آن هستیم که قطعات بی‌کیفیت در بسته‌بندی‌های خاص و شرکتی در بازار عرضه می‌شوند که تیزهوشی و دقت مشتری را می‌طلبد.

توصیه مستریدکی به خریداران مدل شمع ساینا آن است که همیشه از مراکز معتبر خرید کنید که اصالت کالا را تضمین کنند و قیمت اعلام شده در آن مطابق با فاکتور خرید است. اینکه یک شمع به اسم بوش یا اکیوم یا ان‌جی‌کی بسته‌بندی و عرضه شود کافی نیست؛ محصولی مطمئن است که فروشنده اصالت کالا را تضمین کند.

خرید شمع ساینا از مستریدکی

اشاره شد که خرید بهترین شمع برای ساینا باتوجه ‌به تضمین کیفیت در مستریدکی امکان‌پذیر است. مزیت دیگر خرید از مستریدکی امکان ارسال رایگان به سراسر کشور است. حتی نیاز نیست پول را ابتدا پرداخت کنید، شما می‌توانید پول را زمانی پرداخت کنید که بسته محصول به دستتان می‌رسد. طبق قرارداد مستریدکی با شرکت باربری تمام خریدهای بالاتر از ۵۰۰ هزار تومان به سراسر ایران ارسال رایگان خواهد داشت. پس شما با خیال راحت شمع مخصوص ساینا را از مستریدکی خریداری کنید.

واتساپ