ضد یخ اتومبیل

یکی از معروف ترین محصولات بیش‌ مصرف اتومبیل ضدیخ است. محصولات بیش‌ مصرف محصولاتی هستند که نیاز به تعمیر و تعویض نداشته باشند بلکه باید جایگزین شوند. محصولات بیش‌ مصرف در بازه‌ های زمانی نسبتاً کوتاه و مشخص به مصرف می‌ رسند. ضدیخ که نامش بعد از نام بنزین، گازوئیل و روغن موتور از پرکاربرد ترین محصولات خودرویی‌ است. به بیان روشن تر، حیات اتومبیل شما ممکن است به وجودش بستگی پیدا کند.

ضد یخ ماشین چیست

اما ضدیخ چیست؟

حتماً در تابستان اتومبیل‌ هایی را دید‌ه‌ اید که کنار خیابان ایستاده و جوش آورده‌ باشند. یکی از کارهای ضدیخ جلوگیری از بروز چنین اتفاقی‌ است، اما گول اسمش را نخورید! همانطور که می‌ دانید کارکرد موتوری که وسائط نقلیه را به حرکت درمی‌آورد، در انواع موتورها اعم از بنزینی، دیزل یا گازسوز، انرژی موردنیاز برای به راه‌ افتادن اتومبیل با استفاده از احتراق و تولید انرژی حرکتی امکان پذیر می‌ شود. حتماً می‌ توانید حدس بزنید چنین عملیاتی چه حدّی از گرما را تولید می‌ کند. این گرما در داخل موتور اتومبیل به شکل فزاینده‌ای بیشتر و بیشتر شده و اگر کنترل نشود به انفجار تبدیل خواهد شد. اگر حتی بعد از یک رانندگی کوتاه به کاپوت اتومبیل دست بکشید گرمای آن را حس کنید می‌ توانید حدس بزنید که این گرما تا چه اندازه می‌ تواند بعد از ساعت‌ ها رانندگی در درون موتور زیاد باشد! همین گرما در سراسر موتور و قسمت‌ های دیگر اتومبیل منتشر شده و گاه از طریق دریچه‌ ها و محفظه‌ های داخلی به اتاق راه پیدا می‌ کند که به عاملی مخرّب برای اتومبیل تبدیل می‌ شود.که طی می‌ کنند باعث خرابی‌ های بسیار زیادی شده و به سلامت اتومبیلتان آسیب جدّی وارد می‌ کند. به همین علّت مهندسان و طراحان اتومبیل سامانۀ خنک‌کننده‌ ای را طراحی کرده‌اند که تقریبا مانند سیستم گردش خون در بدن عمل می‌ کند و ظیفه‌ اش رساندن آب به درون موتور، جدارۀ سیلندرها(فضای بین پیستون و سیلندر) و کلیۀ قطعاتی‌ است که در معرض این حرارت قرار دارند. این آب در طول مسیر خود ضمن گذر از کنار قطعات مختلف حرارت آن‌ ها را به خود جذب می‌ کند و در پایان مسیرش به رادیاتور انتقال می‌ یابد. بدیهی‌ است که این چرخه بطور متناوب ادامه یافته و تکرار می‌ شود. از همین رو، این آب و رادیاتوری که با آن مرتبط است از بخش‌ های بسیار مهم و حساس موتور خودرو به حساب می‌آیند و باید همیشه مراقب وضعیتشان باشید تا در تابستان در اثر حرارت بیش از حدّ موتور و گرمای هوا جوش نیاورد و در زمستان منجمد نشود زیرا یخ زدگی این آب که در تمام قسمت‌ های موتور جریان دارد به معنی انبساط بیش از حد ظرفیت و در نتیجه ترک خوردگی، پارگی و ترکیدگی قسمت‌ های اصلی موتور می‌ شود. شما با خرید یک ضدیخ مناسب و افزودن مقدار معینی آب به آن براحتی می‌توانید از بروز تمامی این اتفاقات ناگوار و خسارت‌ های پرهزینه‌ای که به همراه دارند جلوگیری کنید.

انواع ضدیخ

ضدیخ بطور کلّی به دو نوع مختلف تقسیم می‌ شود:

  1. ضد یخ با پایه معدنی

  2.  ضد یخ با پایه آلی.

  مهم ترین تفاوت این دو نوع ضدیخ ، طول عمر مفید آنهاست. ضدیخ با پایۀ معدنی که بخش عمدۀ محصولات بازار را دربرمی‌گیرد دارای عمرمفید یکساله است در حالی که عمر مفید ضدیخ‌ های با پایۀ آلی به طور تقریبی به سه سال می‌ رسد. اگر صاحب خودرویی با قطعات قدیمی هستید و رادیاتور اتومبیل‌ تان از جنس برنج یا مس است، ضدیخ پایه معدنی برای خودروی شما مناسب‌ تر است. توجه داشته باشید که عمر مفید این ضدیخ‌ ها برای خودروی شما کوتاه بوده و باید بعد از یک سال تجدید شوند اما اگر صاحب خودرویی مدرن‌ تر با قطعات آلومینیومی هستید ضدیخ پایه آلی گزینۀ مناسب تری‌ است. توصیۀ مستریدکی همیشه این است که ضمن توجه به راهنمایی‌ های شرکت تولیدکننده اتومبیل و توصیه‌ های مکانیک قابل اطمینان خود با انتخابی هوشمندانه و خرید ضدیخ از برندهای نام‌ آشنا و معتبر سلامت و ایمنی اتومبیلتان را تضمین کنید.

انتخاب بهترین ضدیخ ماشین

زمان مناسب برای تعویض ضدیخ

اگر اتومبیل شما تولید داخلی‌ است بهتر است ضدیخ آن را هر سال عوض کنید ولی درمورد اتومبیل‌ های خارجی و معتبر بهتر است به دفترچۀ راهنمای آن رجوع کنید. معمولاً ضدیخ در این نوع اتومبیل‌ ها حدوداً تا سه سال نیاز به تعویض ندارند. یکی از رایج ترین نشانه‌ های زمان تعویض ضدیخ بالارفتن آمپر آب، نشت آب یا آب ترکیب‌ شده با ضدیخ در زیر اتومبیل است. در چنین شرایطی بهتر است هرچه زودتر نسبت به تعویض ضدیخ اتومبیل خود اقدام کنید. در فروشگاه اینترنتی مستریدکی انواع ضدیخ تولیدشده توسط معتبرترین نام‌ ها در این عرصه در دسترس شما است. شما با کسب اطلاعات لازم در این زمینه می‌توانید با اطمینان خاطر ضدیخ مورد نظرتان را پیدا کنید.

نشت ضدیخ به دلیل خرابی یک و یا چند قطعه از قسمت‌ های مختلف اطراف محفظه موتور اتومبیل مثل واتر پمپ، رادیاتور آب موتور، رادیاتور بخاری، شلنگ‌ های رادیاتور و بخاری، اتصالات سیستم خنک‌کننده و واشر سرسیلندر اتفاق می‌ افتد که در این حالت می‌ بایست به تعمیرگاه اتومبیل مراجعه و قطعه معیوب را تعویض کنید و در صورتی که نشتی ضدیخ از رادیاتور باشد می‌ توان با اضافه کردن مایع و پودر نشت گیر رادیاتور این اشکال را برطرف کرد.

.

واتساپ