دیسک ترمز یکی از قطعات مهم در سیستم ترمز ماشین است. قطعاً می‌دانید که سیستم ترمز ماشین باید به بهترین شکل ممکن عمل کند. اگر سیستم ترمز به‌خوبی عمل نکند، می‌تواند منجر به اتفاقات ناخوشایند و جبران‌ناپذیری شود؛ بنابراین عملکرد درست سیستم ترمز که وابسته به دیسک ترمز هم هست، اهمیت زیادی دارد. دیسک ترمز در حقیقت قطعه‌ای دایره‌ای شکل است که در کنار چرخ‌ها قرار می‌گیرد و وظیفه دارد در هنگام ترمز، چرخ‌ها را متوقف سازد. دیسک ترمز در کنار لنت ترمز باعث از حرکت ایستادن ماشین می‌شوند. این قطعه‌ی دایره‌ای شکل، طول عمر معینی دارد و بعد از مدتی دیگر کارایی روزهای اول را ندارد. این قطعه به دلیل اینکه به صورت مستقیم با لنت ترمز و چرخ‌ها در ارتباط است و به‌نوعی میان این دو قرار می‌گیرد، فرسایش بیشتری را تجربه می‌کند. کاری که دیسک می‌کند، به این صورت است که بعد از فشردن پدال ترمز توسط راننده، بین لنت ترمز و چرخ‌ها اصطکاک ایجاد می‌کند و سرعت خودرو را کم می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا به صورت مختصر شما را با انواع دیسک ترمز ریو و قیمت آن‌ها آشنا کنیم و نیز دیسک ترمز جلو ریو را بیشتر به شما بشناسانیم. پس حتماً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، خصوصاً اگر خودروی ریو دارید.

انواع دیسک ترمز ریو

نه‌تنها دیسک ترمز ریو بلکه دیسک ترمز تمامی خودروها به چند نوع تقسیم می‌شوند. اما در این بخش قصد داریم تا انواع دیسک ترمزی که برای خودروی ریو قابل‌استفاده است را به شما معرفی کنیم.

  • دیسک ترمز معمولی

این نوع دیسک ترمز، متداول‌ترین دیسک ترمزی است که در خودروها استفاده می‌شود. اغلب کارخانه‌های خودروسازی این نوع دیسک ترمز را روی خودرو نصب می‌کنند. خودروی ریو هم از این قاعده مستثنی نیست و در ابتدای کار این دیسک ترمز روی آن قرار گرفته است. دیسک ترمز معمولی سطحی صاف و صیقلی دارد که کمی زمان می‌برد تا دمای خود را از دست دهد. به همین خاطر برای رانندگی در شرایط عادی و معمولی مناسب است.

  • دیسک ترمز سوراخ‌دار

همان‌طور که از نام این نوع دیسک ترمز پیداست، روی سطح آن چندین سوراخ وجود دارد. سوراخ‌های موجود روی سطح دیسک ترمز به‌منظور خارج کردن آب و دود تعبیه شدند و دیسک ترمز را خنک می‌کنند. این نوع دیسک ترمز برای کسانی که در شهر بسیار رفت‌وآمد می‌کنند، مثل رانندگان تاکسی و کسانی که زیاد در ترافیک می‌مانند و کلاچ و ترمز خودرو مدام درگیر می‌شود، مناسب است.

  • دیسک ترمز شیاردار

این نوع از دیسک ترمزها، برای استفاده‌های معمولی مناسب نیستند. از دیسک ترمز شیاردار معمولاً در مسابقات اتومبیل‌رانی استفاده می‌شوند. دلیل آن هم خنک شدن سریع دیسک ترمز به دلیل شیارهای روی آن است.

  • دیسک ترمز ترکیبی

دیسک ترمز ترکیبی هم ترکیب دو دیسک ترمز قبلی است. یعنی هم روی آن تعدادی سوراخ وجود دارد و هم شیارها را می‌توان مشاهده کرد. برخلاف دو نمونه قبلی که هرکدام مناسب شرایط خاصی بودند، این دیسک ترمز برای استفاده نیاز به موقعیت خاصی ندارد و می‌توان برای استفاده‌های معمولی هم از آن بهره‌مند شد.


مشاهده قیمت و خرید دیسک چرخ جلو 206 تیپ 2 در سایت مستر یدکی


قیمت دیسک ترمز ریو

در سال‌های گذشته به دلیل افزایش نرخ تورم، قیمت دیسک ترمز ریو، لنت ترمز ریو و تمامی لوازم همواره رو به افزایش بوده است. این اتفاق حتی در صنعت خودرو هم افتاده و جالب‌تر آن که برای خودروهایی که دیگر تولید نمی‌شوند هم شاهد چنین موضوعی هستیم. دیسک ترمز کیا ریو یکی از قطعاتی است که دست خوش تغییرات زیادی شده و با نوسانات گوناگونی را تجربه کرده است. قیمت دیسک ترمز ریو در بازار بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که بسته به شرکت سازنده و کیفیت و نوع آن مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت گفته شده حدودی است و امکان دارد کمی بالاتر یا پایین‌تر از این اعداد هم باشد.

خرید اینترنتی دیسک ترمز ریو از فروشگاه مستر یدکی

با وجود آنلاین شدن بسیاری از خدمات و خریدهای اینترنتی، بازار خودرو و لوازم‌یدکی آن هم به صورت آنلاین موجود است. اما خرید دیسک ترمز ریو و سایر قطعات خودرو به صورت اینترنتی، حساسیت بیشتری را می‌طلبد و باید قبل از اقدام به خرید، از فروشگاه اینترنتی اطمینان حاصل کنید. فروشگاه اینترنتی مستر یدکی، یکی از معتبرترین فروشگاه‌های خرید لوازم‌یدکی خودروهای مختلف است که محصولات باکیفیت و مرغوبی را به دست مشتریان خود می‌رساند. انواع دیسک ترمز ریو و سایر لوازم یدکی ریو و قطعات مربوط به این خودرو را می‌توانید همین‌الان از سایت مستر یدکی سفارش دهید و درب منزل دریافت کنید.

واتساپ