شمع موتور خودرو

شمع موتور

شمع موتور یکی از مهم ترین چیزهایی ا‌ست که در ایجاد نیروی محرکۀ اتومبیل ایفای نقش می ‌کند. شمع در بالای محفظۀ احتراق و سیلندر خودرو قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را جذب می‌ کند و از طرف دیگر با جرقه ‌زنی در محفظۀ احتراق باعث انفجار بخار فشردۀ بنزین می ‌شود که در نتیجۀ این فرآیند پیستون و میل ‌لنگ به حرکت درآمده و نیروی محرکه اتومبیل ایجاد می ‌شود. عمر مفید شمع موتور یک بازۀ زمانی مشخص است اما گاه ممکن است به دلیل وجود رسوب روی الکترود، که در اثر احتراق ناقص ایجاد می ‌شود و یا به دلیل جرقه نزدن که به از بین رفتن الکترودها می ‌انجامد شمع موتور اتومبیل شما زودتر از زمان مقرّر از کار بیافتد و نیاز به تعویض داشته باشد.

خرید شمع خودرو ارزان

راهنمای خرید شمع موتور

باید دقت کنید که برای اتومبیل خود مناسب ترین شمع را تهیه کنید زیرا شمع موتور مناسب علاوه بر افزایش بازده موتور، به کاهش مصرف سوخت نیز کمک می ‌کند. پیش از هرچیز توصیه می‌ کنیم برای آگاهی از مناسب ترین شمع موتور برای اتومبیل خود به دفترچۀ راهنمای آن مراجعه نمایید. شما می ‌توانید در فروشگاه اینترنتی مستر یدکی ضمن کسب اطلاعات دربارۀ محصولات مختلف در اسرع وقت شمع موتور مورد نظرتان را خریداری کرده و تحویل بگیرید.

قیمت شمع خودرو در بازار

قيمت شمع برای انواع خودرو با توجه به حجم موتور و همينطور نوع جنس و برند توليدكننده متفاوت است. ولي به طور كلي قيمت شمع خودرو در كشورهاي سازنده و با در نظر گرفتن مواد تشکيل دهنده شمع بين ١٦ تا ١٠٠ دلار برآورد شده است ، كه البته باتوجه به فرآيند واردات تغييري در قيمت نهايي آن در ايران خواهدداشت. برای کسب اطلاع از قیمت وایر شمع خودرو با مستر یدکی همراه باشید.

عمر مفید شمع موتور خودرو

به طور كلي این قطعه داراي يك طول عمر مفيد مشخصي مي باشد و عمر مفید آن بستگی به مشخصات فنی شمع خودرو دارد. اما زماني ممكن است كه بخاطر جمع شدن رسوبات بر روی الکترود كه حاصل احتراق ناقص می باشد و يا دلیل درست جرقه نزدن که موجب از بين رفتن الكترودها شمع می شود. كه در اين صورت لازم است زودتر از كيلومتر مقرر نياز به تعويض داشته باشد. این قطعه اگر دچار خرابي زودتر از حالت عادي نشود وبسته به اينكه از چه نوع موادي براي توليد آن استفاده شده است بين ٢٠٠٠٠ تا تقريبا" ٤٥٠٠٠ كيلومتربايد تعويض گردد. مشخصات فنی شمع خودرو

علائم ظاهری خرابی شمع خودرو

اگر يكی از شمع ها و يا همه خراب باشد سيلندر مربوط به هر شمع سوخت را كامل نميسوزاند و در نهايت منجربه آسيب به قطعات خودرو و افزايش آلايندگی می شود. به طور كلی شمع موتور ماشین دارای يك طول عمر مفيد مشخصی می باشد، اما زمانی ممكن است كه بخاطر جمع شدن رسوبات كه به دليل احتراق در روی الكترودها را گرفته اند و يا درست جرقه نزدن شمع و از بين رفتن الكترودها شمع خودرو نياز به تعويض داشته باشد. از دلايل خرابی زودتر از موعد استاندارد  بهترین شمع موتور خودرو ميتوان به كيفيت نامناسب سوخت خودرو كه دارای تركيبات سربی بوده و همينطور رانندگی طولانی مدت بادور موتور بالا می باشد. ازعلائمی كه می توان متوجه نياز به تعويض شمع حودرو شد اين است كه ممكن است خودروی شما هنگام روشن شدن مانند هميشه روشن نشود و اختلالی درآن مشاهده شود و همچنين اگر به شمع های خودرو نگاهی بياندازيد متوجه سياه شدن آنها بشويد و همينطور در قسمت عايق چينی ممكن است ترك وجود داشته باشد كه باعث می شود كه این قطعه جرقه نزند و در نتيجه ماشین خوب كار نمی كند و لرزش وصدای اضافی ايجاد می كند. برای آگاهی بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله تشخیص برق دزدی ماشین را مطالعه کنید.

انواع شمع موتور خودرو در بازار

این قطعه داراي انواع مختلفي هستند كه اگر از لحاظ نوع ساختار و كيفيت بخواهيم برای خرید شمع خودرو انواع آن را توضیح دهیم به اين صورت است: 1. شمع نيكلی: اين نوع شمع الكترودي از جنس نيكل دارد كه به دليل همين، الكترود از مقاومت گرمايي كمتري برخوردار است و طول عمر كمتری نيز دارد و همچنين مصرف سوخت بيشتری نسبت به انواع دیگر دارد و البته قيمت نسبتا" ارزانتري هم دارد.

2. شمع ايريديومی: شمع ماشین ايريديومي به اين شكل ميباشد. الكترود مثبت اين قطعه از جنس ايريديوم ساخته شده است. همچنين يك نقطه از جنس پلاتين براي ساخت الكترود منفي در آن استفاده شده است. این موضوع باعث افزايش طول عمر بهترین شمع خودرو مي شود. همينطور قطعه های ايريديومی مقاومت بسياربالاتري در برابر گرما دارند. اين نوع یکی از قطعات مصرفی خودرو است که داراي الكترود سوزنی شكل مي باشد. این الکترودها موجب دقت وقدرت جرقه زني زيادي خواهند شد.  

بهترین مارک شمع خودرو

3. شمع پلاتينيومی: شمع موتور پلاتينيومی الكترودي از جنس پلاتينيوم دارند واز مقاومت گرمائی بالائي برخوردارند و خاصيت ضدخوردگی دارد ودر نتيجه طول عمر بالائی دارند. معمولا" الكترود مثبت اين نوع شمع خودرو سوزنی شكل ميباشد كه باعث دقيق و باقدرت جرقه زدن شمع ميشود. نکته مهم: استفاده از اين قطعه همچنين موجب افزايش شتاب وكاهش مصرف سوخت نيز ميشود.


بهترین مارک وایر شمع برای پژو405


4. شمع چند الكترودی: انواع چند الكترودي داراي دو تا چهار الكترود برای هر قطعه ميباشد كه موجب عمر طولانی تر قطعه مي شود ولی در عملكرد جرقه زني تفاوتي با شمع هاي تك الكترودی ندارد و فقط در صورتي كه يكي از الكترودها عمل جرقه زنی را انجام ندهد الكترود ديگر اين كار را انجام ميدهد و در نتيجه باعث عملكرد شمع موتور در زمان طولاني تری ميشود.

5. خرید شمع مقاومتی: شمع مقاومتی نوعی است كه در ساخت آن از يك مقاومت سراميكی ٥ كيلو اهمی استفاده شده است كه نويزی را كه در اثر جرقه زنی شمع ايجاد ميشود را خنثی ميكند. اين نويزها باعث اختلال در عملكرد راديويی خودرو و يا تلفن همراه سرنشينان ماشین و همينطور باعث اسيب رسيدن به قطعات الكتريكي خودرو ميكند. نکته مهم: برای خرید لوازم یدکی خودرو می توانید به فروشگاه آنلاین مستر یدکی مراجعه نموده و با اطمینان کامل قطعات اصل تهیه فرمایید.

واتساپ