اطلاعات مفید برای خرید استارت ماشین

استارت يا استارتر (starter) يكى از قطعات خودرو ميباشد كه در اولين مرحله شروع به كار اتومبيل نقش مهمي را ايفا ميكند. به اين صورت كه استارت ماشین برق را از باطرى خودرو می گیرد. پس از آن نيروى الكتريكى را توسط سيم پيچ، ذغال و آرميچر درونش به نيروى مكانيكى تبديل میکند. سپس چرخ دنده استارت برای شروع به كار اتومبيل انرژى مكانيكى را به موتور منتقل ميكند. محل قرارگيرى استارت خودرو در اكثر ماشین های قديمى و برخى از خودروهاى جديد، در كنار و يا پشت موتور ميباشد. در صورت خرابى استارت و جهت تعمير و يا تعويض آن ميبايست چندين قطعه كه در مسير استارت قرارگرفته اند را اول جدا كرده تا به استارت دسترسى پيدا كرد. استارت ماشین

انواع استارت ماشین

نحوه روشن كردن یا استارت خودرو يكى از عمليات هايى مي باشد كه در طول زمان و با پيشرفت تكنولوژى دچار تغيير و تحولات مختلفى شده است. بعد از نسل قديمى و تقريبا اوليه انواع اتومبيل كه از هندل كه يك قطعه كاملا مكانيكى بود براى روشن كردن ماشين استفاده ميشد. استارت به عنوان یک قطعه برقی خودرو جايگزينش شد. استارت ماشین تا به امروز در صنعت خودرو سازى مورد استفاده قرار ميگيرد. استارت زدن ماشین از لحاظ نحوه شروع به كار توسط راننده داراى انواع مختلفى است.

 1. استارت زدن توسط سوئيچ: این کار تقريبا در تمامى خودروهاى توليد شده تا سال ٢٠١٠ مورد استفاده قرار ميگرفت و تا به امروز نيز ادامه دارد.
 2. استارت كى لس (keyless) يا استارت زدن بدون سوئيچ: در اين روش از استارت زدن كه اغلب در خودروهاى اتوماتيك مورد استفاده قرار ميگيرد، به جاى استفاده از سوئيچ ، يك دكمه استارت خودرو وجود دارد كه با همراه داشتن ريموت و فشردن پدال ترمز و فشاردادن دكمه استارت ، عمليات روشن و يا خاموش شدن اتومبيل انجام ميشود. البته در برخى از خودروها اين عمليات از راه دور و فقط به وسيله ريموت هم قابلیت انجام دارد.
 3. استارت زدن بوسيله اثر انگشت: يكى ديگر و البته جديدترين روش روشن كردن اتومبيل به شمار ميرود. این روش كه در مراحل اوليه توليد در خودروهای مختلف است. با به كارگيرى در خودروى سانتافه ٢٠١٩ توسط كمپانى خودروسازى هيونداى استارت ماشین با اثر انگشت آغاز شد. در اين روش اثر انگشت صاحب اتومبيل به عنوان كليد و يا ريموت از طرف سيستم هوشمند ماشين شناسايى مي شود. امكان روشن كردن اتومبيل و همينطور باز كردن و قفل كردن درب هاى خودرو نيز ميسر ميشود.

استارت ماشین با اثر انگشت دست

علائم خرابی استارت خودرو

هنگامى كه راننده قصد روشن كردن ماشین را دارد، با چرخاندن سوئيچ، لامپ هاى آمپر ماشين روشن ميشود. ولى موتور خودرو شروع به فعاليت نميكند. يا بعد از چند بار استارت خودرو روشن ميشود. همينطور ممكن است كه گاهى اوقات اتومبيل با اولين استارت زدن شروع به كار كند اما گاهى هم احتياج به تكرار چند باره اين عمليات داشته باشد. نکته بسیار مهم: دستگاه استارتر يا همان استارت خودرو فقط در هنگام شروع به كار اتومبيل ايفاى نقش ميكند. بنابراین با خراب شدنش و يا بروز علائم خرابی استارت و ايرادى در قطعات داخلى آن، خللی در حين حركت و كاركردن موتور و عملكردش ايجاد نميشود. علائم خراب شدن استارت خودرو


خرید و قیمت لوازم یدکی سمند در فروشگاه اینترنتی تجهیزمن


از دلايلى كه موجب خرابى استارت اتومبيل ميشود و يا خلل در عمليات استارت ماشین بوجود مي اورد، ميتوان موارد زیر را نام برد. البته توجه داشته باشید که هر يك از اين موارد ذکر شده در صورت تعمير و يا تعويض به موقع قطعه مربوطه، از تعويض استارت خودرو جلوگيرى ميكند.

 1. قطع شدن ارتباط ميان باطرى و استارت
 2. خراب شدن اتوماتيك استارت
 3. خراب شدن آرميچر استارت
 4. تمام شدن و يا جرم گرفتن ذغال هاى استارت
 5. خراب شدن موتور استارت
 6. اتصال قطب مثبت و قطب منفى استارت
 7. خرابى چرخ دنده استارت

قطعات تشكيل دهنده استارت ماشین و علائم خرابی آنها

قطعاتى كه تشكيل دهنده استارت انواع ماشین ها هستند، شامل پوسته استارت، بالشتك ها، سيم پيچ، اتوماتيك، ذغال استارت، دنده استارت، آرميچر و درب پوش انتهاى استارت ميشود. اختلال در عملكرد هريك از اين قطعات ميتواند در عملكرد نهايى استارت نيز خلل ايجاد كند.

 • در صورت روشن نشدن اتومبيل با اولين بارى كه استارت ماشین زده ميشود و يا همچنين شنيدن صداى تق تق هنگام استارت زدن ، به احتمال زياد اتوماتيك استارت دچار ايراد شده است و احتمال كمى وجود دارد كه باطرى خودرو جريان كمى توليد ميكند.
 • در هنگام استارت زدن خودرو اگر چراغ هاى پشت آمپر خاموش روشن ميشود و صداى تق شنيده ميشود ، ايراد از موتور استارت و يا سيم پيچ استارت ميباشد.
 • اگر نور پشت آمپر هنگام استارت زدن خاموش و يا كم نور نميشود وصداى تق شنيده ميشود ، اتصالات استارت دچار قطعى و يا مشكل ديگر شده است. برای اینکه بدانید به چه علت این اتفاقات در حال جریان است و راهکارهای رفع آن چیست، پیشنهاد می کنیم مقاله علت خاموش شدن ماشین بعد از استارت را مطالعه کنید.
 • خرابى دنده استارت نيز يكى از دلايل قفل شدن موتور اتومبيل ميباشد.
واتساپ