با گذشت زمان، خودروها تغییر و تحولات زیادی را به خود دیدند. از شکل ظاهری خودرو تا قطعات داخلی اطاق آن دچار تغییرات گسترده شدند. ازجمله قطعاتی از خودرو که دچار تغییر و تحول فراوانی شده‌ است، دستگیره های درب خودرو می‌باشند. تمامی تغییر و تحولات در خودروها با دو هدف ارتقاء کیفیت و افزایش زیبایی ظاهری شکل گرفته است.

به‌عبارت دیگر هرچقدر دستگیره‌ها زیباتر باشند، تاثیرشان بر زیبایی ظاهری خودرو بیشتر خواهد بود. حفظ و نگهداری از خودرو و تمامی قطعات آن باید یکی از اهداف مهم هر راننده‌ای باشد. همان‌طور که می‌دانید کاربرد دستگیره‌ها در باز و بسته کردن درب‌ها می‌باشند و چنانچه دچار آسیب شوند، ممکن است باعث بروز مشکلاتی شوند.

زمان تعویض دستگیره های درب خودرو

دستگیره های درب خودرو که برای باز و بسته کردن درب‌های جلو و عقب خودرو استفاده می‌شوند ممکن است به دلیل فرسودگی و شیوه مراقبتی غلط از آن‌ها، دچار خرابی شده و باز و بسته کردن درب‌ها با مشکل انجام شوند. در چنین مواقعی یا باید آن‌ها را تعمیر کرد و یا با خرید دستگیره‌های جدید، آن‌ها را با دستگیره‌های خراب تعویض کرد. اگر قصد تعویض دستگیره‌ها را داشتید بهتر است با مراجعه به افراد متخصص اقدام به تعویض آن‌ها کنید. اگرچه خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

انواع دستگیره های درب خودرو

امروزه دستگیره های درب خودرو در انواع مختلفی تولید می‌شوند. همان‌طور که گفته ‌شد، با گذشت زمان دستگیره های درب خودروها نیز دچار تغییر شدند که اگر بخواهیم این تغییرات را از سال 1960 یا 1970 میلادی تاکنون بررسی ‌کنیم می‌توان انواع دستگیره های درب خودرو را به شرح زیر دانست:

  • دستگیره‌های آرکیک – Archaic

قدیمی‌ترین نوع دستگیره درب خودروها، دستگیره‌های آرکیک هستند. آرکیک در لغت به معنای قدیمی و کهنه می‌باشد و به همین علت این نوع دستگیره‌ها در اولین خودروها وجود داشتند. با پیشرفت صنعت خودروسازی و ارتقای کیفیت و ظاهر خودروها، نوع دستگیره‌های آرکیک جای خود را به انواع دیگری از دستگیره های درب خودرو دادند.

  • دستگیره‌های تریگر – Trigger

از دیگر دستگیره های درب خودرو، دستگیره‌های تریگر هستند. این نوع از دستگیره‌ها را نیز می‌توان جزء دستگیره‌های قدیمی دانست. در این نوع ماشه‌ای در قسمت داخلی دستگیره قرار داده می‌شد و افراد برای باز کردن درب خودرو باید ماشه را می‌کشیدند.

  • دستگیره نوع فلپ – Flap

دستگیره های درب خودرو از نوع فلپ نیز در دهه‌های 60 الی 70 میلادی کاربرد زیادی داشتند و حتی بر روی خودروهای دهه 90 نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. سرنشینان خودرو برای آنکه بتوانند درب را از داخل ماشین باز کنند باید فلپ را به سمت خود بکشند. این نوع از دستگیره درب خودرو در نسل 5 از خودروی هوندا سیویک استفاده شده است.

  • دستگیره نوع فشار به پایین یا Push down

دستگیره های درب خودرو از نوع فشار به پایین در مقایسه با دستگیره‌های قبلی، هم زیباتر هستند و هم عملکرد راحت‌تری دارند. در اینگونه از دستگیره‌ها لازم نیست تا آن‌ها را برای باز شدن درب بکشید بلکه با فشار دادن دستگیره قادر خواهید بود درب را به راحتی باز کنید.

  • دستگیره نوع فشار به بالا یا Push up

دستگیره های درب خودرو از نوع فشار به بالا از حدود دهه 80 الی 90 میلادی، متداول شدند. این نوع از دستگیره‌ها باتوجه به خودرو در شکل‌ها و طرح‌های مختلفی طراحی شدند. برای باز کردن درب خودرو با استفاده از این دستگیره‌ها، تنها کافی است تا دستگیره را رو به بالا کشید و وارد خودرو شد.

  • دستگیره‌های نوع فشار به بیرون یا Push out

از متداول‌ترین دستگیره های درب خودرو، دستگیره‌های از نوع فشار به بیرون هستند. درحال‌حاضر اکثر خودروسازها از این دستگیره‌ها برای باز کردن درب خودروها استفاده می‌کنند. این دستگیره‌ها به‌دلیل آن‌که ارزان‌قیمت بوده و از ایمنی بالایی نیز برخوردار هستند، کاربرد بیشتری دارند. دستگیره‌های فشار به بیرون ازجمله دستگیره‌های مناسب برای خانم‌ها است تا حتی با داشتن ناخن‌های بلند به‌راحتی بتوانند درب خودرو را باز کنند.

  • دستگیره‌های نوع لمسی یا Touch

جدیدترین نوع دستگیره های درب خودرو، دستگیره‌های لمسی یا touch هستند. استفاده از این نوع دستگیره هنوز رایج نشده است و تنها شرکت خودروسازی تسلا از دستگیره‌های لمسی برای خودروهای خود استفاده کرده ‌است.

برندهای مختلف برای دستگیره های درب خودرو

با کمی جستجو در بازار می‌توانید برند های مختلف دستگیره های درب خودرو را پیدا کنید که مشغول به ساخت و فروش دستگیره های درب خودرو هستند. شما می‌توانید با توجه به نوع داخلی یا خارجی بودن خودروی خود، اقدام به خرید دستگیره های درب خودرو کنید. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی مستریدکی، ضمن مشاهده و بررسی دستگیره‌های درب خودروها در برندهای مختلف، دستگیره مورد نظر خود را انتخاب کرده و  جهت خرید، درخواست خود را به ثبت برسانید.

لیست قیمت دستگیره های درب خودرو

به‌دلیل آنکه خودروها در طرح‌ها و شکل‌های مختلف هستند و توسط برندهای گوناگون ساخته می‌شوند، دستگیره‌های درب آن‌ها با یکدیگر متفاوت خواهند بود. از آنجائی‌که دستگیره‌های درب اتومبیل‌ها در برندهای گوناگون در بازار وجود دارند لذا از قیمت یکسانی برخوردار نخواهند بود. جهت مشاهده لیست قیمت دستگیره های درب خودرو می‌توانید به فروشگاه اینترنتی مستریدکی مراجعه نمایید.

خرید اینترنتی دستگیره های درب خودرو در فروشگاه مستر یدکی

اگر قصد خرید اینترنتی دستگیره های درب خودرو را دارید باید از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر استفاده نمایید. بهترین فروشگاه اینترنتی که با مراجعه به آن می‌توان انواع و اقسام لوازم مرتبط با خودرو را مشاهده و خریداری کرد، فروشگاه اینترنتی مستریدکی است.

 این فروشگاه زیرمجموعه شرکت آراز کار بوده که بهترین برندهای لوازم خودرو از جمله دستگیره‌های درب را با مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌نماید. خرید اینترنتی از فروشگاه فوق از مزیت‌های زیادی برخوردار است به‌عنوان مثال چنانچه در مورد برندی سوالی داشتید یا اگر هنگام خرید با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید با پشتیبان‌های آن تماس برقرار کرده تا هم به پاسخ سوال خود دست یابید و هم مشکل را برطرف نمایید.

واتساپ