فیلتر هوا کابین خودرو

خرید فیلتر هوا کابین خودرو

فیلتر هوای کابین خودرو، راه تنفس شما و همه سرنشینان کابین ماشین است. پس این قطعه معمولی، ارتباطی مستقیم و اثرگذار با سلامت شما دارد و لازم است قبل از اقدام برای خرید و تعویض این قطعه اطلاعات کاملی از آن به‌دست بیاورید. تا پیش از سال 2000، هنوز این قطعه در هیچ ماشینی تعبیه نشده بود، اما پیش از آن و در خودروهای مدرن‌تر اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. ما در ادامه این مطلب به توضیح در خصوص چگونگی کارکرد، زمان تعویض و شیوه جایگذاری قطعه جدید را به شما ارائه می‌دهیم. با مستریدکی همراه باشید.

فیلتر کابین خودرو چیست؟

فیلتر هوای کابین مسئول محافظت از ورود گرد و غبار، گرده‌ها و آلاینده‌های مضر و سایر ذرات معلق در هوا تا پیش از رسیدن به کابین وسیله نقلیه است و از رانندگان و مسافران در برابر آن‌ها محافظت می‌کند. فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع فعالیت می‌کند و هوای خودرو را تمیز نگه می‌دارد. این فیلترها معمولا از بافت‌های متراکم سلولوزی ساخته می‌شوند و سیستمی ساده دارند.


خرید و مشاهده قیمت فیلتر سرکان در فروشگاه اینترنتی مستریدکی


فیلتر کابین خودرو در کجا قرار گرفته است؟

فیلتر هوای کابین که با نام فیلترهوای اتاق یا کولر هم شناخته می‌شود، با توجه به مدل خودرو شما و کارخانه تولیدی، در قسمت‌های متفاوتی قرار گرفته است. اما به‌طور معمول، آن چیزی که برای هر کمپانی ماشین اهمیت زیادی دارد، کاربری آسان است؛ به همین علت و با توجه به نقش فیلتر هوای کابین برای سرنشینان، آن را در بخش‌هایی از ماشین قرار داده‌اند که دسترسی به آن برای تعویض، آسان‌ باشد. در بعضی ماشین‌ها فیلتر هوای کابین خودرو، پس از فن در سیستم تهویه قرار گرفته، بعضی دیگر در آن‌ها در دریچه کوچک محفظه فن قرار دارند. اما در اکثر ماشین‌ها، فیلتر هوای مابین در قسمت پایین صندلی سرنشین جلو راست و در مقابل پای او قرار دارد. اگر همه این مسیرها را امتحان کردید و محل فیلتر را پیدا نکردید، به دفترچه راهنمای ماشین‌تان مراجعه کنید.

فیلتر کابین خودرو در کجا قرار گرفته است؟

زمان تعویض فیلتر کابین خودرو

اگر قسمت داخلی ماشین شما بوی بدی می‌دهد، یا منافذ فیلتر شما به اندازه گذشته جایی برای جریان هوا ندارد، کابین خودروی شما به یک فیلتر هوای جدید نیازمند است. با تعویض فیلتر قدیمی، راه تنفس کابین و مسافران را باز می‌کنید و فرصت می‌دهید تا هوای تازه به داخل کابین راه پیدا کند. پس اگر هرکدام از این نشانه‌ها در ماشین‌تان حس کردید، وقت تعویض فیلتر کابین است:

  • کاهش گردش هوا در کابین مسافران
  • عملکرد سیستم گرمایش و تهویه مطبوع دچار مشکل می‌شود.
  • مجرای ورودی هوای کابین ممکن است صدای سوت غیرمعمول را شروع کند.

توصیه می‌شود سالانه یا هر 12000 کیلومتر فیلتر هوای کابین خود را تعویض کنید. اگر می‌دانید که در مناطق آلوده با جاده‌های خاکی رفت و آمد زیادی دارید، باید فیلتر هوای کابین را در هر 5000 کیلومتر تغییر دهید. اگر آلرژی‌های تنفسی دارید، برای اطمینان از سلامتی و افزایش کیفیت هوای تنفسی، بهتر است که بسیار زودتر از این زمان‌های ذکر شده، فیلتر هوای کابین را عوض کنید. هر قدر این‌کار را دیرتر انجام دهید و اهمیت آن را نادیده بگیرید، سلامت خودتان و سرنشینان را به خطر انداخته‌اید.


خرید و مشاهده قیمت فیلتر کابین ال90 در مستریدکی


چه وسایلی برای تعویض فیلتر کابین خودرو نیاز است؟

تعویض فیلتر هوا، به وسایل خاصی نیاز ندارد. شما برای پاک‌سازی محفظه، به دستمالی تمیز و جارو برقی نیاز دارید. همچنین ممکن است برای بازکردن زه‌ها و چفت‌های قاب فیلتر، به پیچ‌گوشتی نیاز پیدا کنید. نکته بسیار مهم در این مرحله، توجه به سلامت فردی شماست که چرا که در حین پاکسازی محفظه، ممکن است گردوغبار یا آلودگی‌های دیگری که یک یک‌جا جمع شده‌اند، واردی مجرای تنفسی شما شوند. پس بهتر از است که صورت‌تان را خیلی نزدیک نبرید و بینی و دهان را با ماسک بپوشانید.

فیلتر کابین قدیمی را چگونه تعویض کنیم؟

پس از این‌که براساس روش‌های گفته شده یا از طریق دفترچه راهنمای خودرو، محل فیلتر کابین خودرو را پیدا کردید، تنها کاری که باید انجام دهید، باز کردن بست‌های فیلتر است. به همین سادگی فیلتر هوا از جای خود خارج می‌شود و شما می‌توانید قطعه جدید را جایگزین کنید.

نصب فیلتر هوای کابین جدید چطور انجام می شود؟

حالا کافی‌ست همان مراحل قبل را به‌صورت برعکس انجام بدهید تا فیلتر هوای تمیز درجای خود قرار بگیرد. توجه داشته باشید که پاکسازی محفظه پیش از انتقال قطعه جدید، اهمیت زیادی دارد و به کارکرد بهتر آن کمک می‌کند. حالا شما برای چندین کیلومتر، از ورود آلاینده‌ها به ماشین‌تان جلوگیری کرده‌اید. ما سعی کردیم تا در این مطلب به تمام نکات مربوط به خرید فیلتر هوای کابین بپردازیم، اگر پرسش یا ابهامی دارید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

واتساپ