صافی بنزین خودرو

صافی بنزین

بنزینی که به عنوان سوخت در اتومبیل‌ ها استفاده می‌ شود حاوی ذرات معلق و زائدی‌ است که نباید وارد فضای داخلی موتور شوند. به همین منظور در سیستم سوخت خودرو محفظه‌ای به نام محفظۀ صافی بنزین تعبیه شده که فیلتر صافی بنزین هم در آن قرار گرفته است. این فیلتر با جلوگیری از ورود ذرات معلق، گرد و غبار و زنگ زدگی موجود در باک بنزین اتومبیل به داخل موتور مانع از آسیب‌ رسانی به آن می‌ شود.

خرید صافی بنزین خودرو

چه زمانی باید صافی/فیلتر بنزین را تعویض کنیم؟

تعویض به موقع فیلتر بنزین و تمیز نگاه‌ داشتن سیستم انژکتور عمرمفید پمپ بنزین اتومبیل را تا حدّ چشمگیری افزایش داده و در درازمدت موجب کارکرد بهتر موتور خودروی شما می‌ شود. از آن‌ جا که فیلتر بنزین به تناسب نوع طراحی هر اتومبیل در محل خاصی قرار می‌ گیرد کیفیت عملکرد و عمر مفیدشان نیز متفاوت است. همچنین با وجود انواع صافی‌ هایی که توسط کارخانه‌ های متفاوتی تولید شده نمی‌ توان زمان تعویض ثابتی را برای همۀ آن‌ ها تعیین کرد. مستریدکی پیشنهاد می‌ کند برای آگاهی از زمان دقیق تعویض صافی بنزین به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید اما به طور کلّی بعد از حداقل 20000 کیلومتر و حداکثر 40000 کیلومتر یا سالی یک مرتبه صافی/فیلتر بنزین را تعویض کنید.

علائم نیاز به تعویض فیلتر/صافی بنزین خودرو

یکی از نشانه‌ های زمان تعویض فیلتر بنزین دیر یا بد روشن شدن اتومبیل در هوای سرد است. اگر فیلتر بنزین بدرستی کار نکند بنزین مناسب وارد موتور نمی‌ شود و همین امر باعث کاهش قدرت موتور، لرزش موتور و گاه خاموش شدن آن می‌ شود. همچنین در هنگام استارت زدن ممکن است پمپ بنزین اتومبیل صدای ناهنجاری تولید کند که این هم از نشانه‌ های زمان تعویض صافی بنزین به شمار می‌آید.

راهنمای تعویض فیلتر بنزین اتومبیل

پیش از هر چیز باید به این نکتۀ مهم اشاره کرد که تعویض فیلتر بنزین کاری تخصصی بوده و بهتر است توسط یک تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود اما اگر به هر دلیلی نیاز داشتید که خودتان این کار را انجام دهید بد نیست توصیه‌ های مستر یدکی را به خاطر بسپارید:

  • حتما این کار را در فضای باز انجام داده و از تعویض فیلتر بنزین در پارکینگ‌ های مسقف و سربسته جداً خودداری کنید.
  • پیش از هرچیز از سرد بودن موتور خودرو مطمئن شوید و حتماً دقت کنید که کپسول آتشنشانی و دستکش مخصوص در دسترستان باشد.
  • از محل قرار گرفتن فیلتر بنزین مطمئن شوید. در برخی از اتومبیل‌ ها این فیلتر در داخل محفظۀ موتور و در برخی دیگر در زیر اتومبیل قرار گرفته است.
  • بست هاي دو طرف فيلتر بنزين خودرو را كه به شلنگ هاي انتقال سوخت متصل هستند باز كرده و فيلتر بنزين را جدا كنید. ممكن است مقداري بنزين در آن وجود داشته باشد. فيلتر بنزين جديد را با توجه به جهت مشخص شده روي فيلتر بنزين (ورودي و خروجي) به وسيله بست هاي فلزي به شلنگ هاي انتقال سوخت متصل كنيد.
  • ممكن است مقداري هوا در هنگام تعويض وارد سيستم سوخت رساني شده و موجب ريپ زدن موتور اتومبيل شود كه با خروج اين حجم هوا  پس از چند دقيقه  كاركرد موتور به حالت اوليه باز مي‌ گردد

خرابی صافی بنزین خودرو

راه‌ های پیشگیری از آسیب‌ های ناشی از خرابی فیلتر بنزین

  • برای جلوگیری از خرابی زود هنگام فیلتر بنزین از مکمل‌ های بنزین و محلول‌ های شستشوی انژکتور استفاده نکنید.
  • از بنزین مناسب و استاندارد استفاده کنید.
  • همیشه قبل از روشن شدن چراغ بنزین، باک خود را پر کنید.

در فروشگاه اینترنتی مستریدکی می‌ توانید تمامی لوازم یدکی و جانبی اتومبیل خود را با خیال راحت و در کوتاه ترین زمان ممکن خریداری کنید.

واتساپ