صافی بنزین خودرو

خرید صافی بنزین خودرو

محفظه صافی بنزین خودرو يا صافی بنزین قطعه ای در سيستم سوخت خودرو ميباشد كه موتور خودرو را از بقايای مضر محافظت ميكند. از ورود خاك و زنگ زدگی های موجود در باك بنزين اتومبيل به موتور اتومبيل جلوگيری ميكند. فیلتر بنزین خودرو موجب پيشگيري از آسيب رسيدن به قطعات داخل موتور اتومبيل ميشود. خرید صافی بنزین خودرو

فیلتر بنزین خودرو را کی عوض کنیم؟

با تعويض به موقع فیلتر بنزین خودرو ميتوان به تميزی سيستم انژكتور، عمر مفيد بيشتر پمپ بنزين اتومبيل و كاركرد بهتر موتور در طولاني مدت كمك شاياني كرد. در مورد زمان تعويض صافی بنزین خودرو، از آنجايي كه در اتومبيل هاي مختلف، فیلتر سوخت در سيستم سوخت رساني در نقاط مختلف اتومبيل تعبیه شده و همينطور از انواع صافی بنزین توسط كمپاني هاي مختلف توليدكننده اتومبيل استفاده شده است، زمان و يا كاركرد مشخصي را براي همه اتومبيل ها نميتوان پيشنهاد كرد. به طور كلي با استفاده از دفترچه راهنماي خودروي خود، ميتوانید زمان دقيق تعويض فیلتر بنزین را متوجه شويد. حداقل در ٢٠٠٠٠ كيلومتر و حداكثر در ٤٠٠٠٠ كيلومتر بعد از تعويض صافی، و يا سالي يك مرتبه فیلتر بنزین که قدیمی شده است را تعويض کنید.

قيمت فیلتر بنزین خودرو در بازار

فيلتر بنزين در اتومبيل هاي سواري نسبت به نوع خودرو و حجم موتور و طراحي محل نصب آن در سيستم سوخت رساني توسط كمپاني توليد كننده اتومبيل، داراي ابعاد و مواد اوليه مختلفي ميباشد. از این رو قیمت صافی بنزین هم در این خودرو ها تغییر می کند. معمولا" از فلز و يا پليمر براي ساخت پوسته و براي تصفيه بنزين، از كاغذ درون فيلتر استفاده ميشود. قیمت فیلتر بنزین خودرو با كيفيت و اصل با توجه به نوع ماشین و كشور توليد كننده، براي اتومبيل هاي ساخت كشور ايران بين ١٠٠٠٠ تومان تا ٧٠٠٠٠ تومان است. بد نیست بدانید که قیمت صافی بنزین خودرو براي اتومبيل هاي وارداتي مابين ٢٠٠٠٠ تومان تا ٤٠٠٠٠٠ تومان نيز برآورد ميشود.

علائم نیاز به تعویض فیلتر بنزین خودرو

از علائم نياز به تعويض فيلتر بنزين خودرو ميتوان به دير يا بد روشن شدن اتومبيل در هنگام سرد بودن اتومبيل، كه فيلتر بنزين كثيف مانع از رسيدن بنزين مناسب به موتور ميشود، پائين آمدن قدرت موتور به دليل نرسيدن بنزين كافي به سوخت پاش هاي موتور،لرزش موتور كه به دليل رد شدن ذرات از صافی بنزین خودرو و رسيدن به سوخت پاش ها  موجب خلل در كاركرد موتور ميشود و همينطور صدای غير طبيعی پمپ بنزين در هنگام روشن كردن اتومبيل نسبت به حالت عادي مواقع مشابه اشاره كرد.

 طريقه تعويض فيلتر بنزين خودرو

در مورد طريقه تعويض فيلتر بنزين ابتدا بايد به اين نكته اشاره كرد كه فيلتر بنزين ترجيحا" توسط تعميركار خودرو و يا افرادي كه داراي مهارت هاي فني هستند انجام شود. از سوی دیگر این قطعه را باید از یک فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی مطمعن خریداری نمایید. برای تعویض این قطعه هم به نكات زير توجه داشته باشيد:

  1. ابتدا از سرد بودن موتور اتومبيل اطمينان حاصل نمائيد و با در اختيار داشتن كپسول اطفاء حريق و دستكش مناسب و در محل مناسب ( از انجام اين كار در محيط هاي مسقف مخصوصا" پاركينگ هاي خانگي خودداري كنيد) اقدام به تعويض فيلتر بنزين نمائيد.
  2. از محل قرارگيري صافی بنزين خودرو خود اطلاع پيدا كنيد(در نوعي از خودروها در داخل محفظه موتور و در برخي ديگر در زير اتومبيل قرار گرفته است).
  3. بست هاي دو طرف فيلتر بنزين خودرو را كه به شلنگ هاي انتقال سوخت متصل هستند را باز كنيد و فيلتر بنزين را جدا كرده ( ممكن است مقداري بنزين در آن وجود داشته باشد)و فيلتر بنزين جديد را با توجه به جهت مشخص شده روي فيلتر بنزين (ورودي و خروجي)بوسيله بست هاي فلزي به شينگ هاي انتقال سوخت متصل كنيد.
  4. ممكن است مقداري هوا در هنگام تعويض وارد سيستم سوخت رساني شود و موجب ريب زدن موتور اتومبيل شود كه با خروج اين حجم هوا  پس از چند دقيقه  كاركرد موتور به حالت اوليه باز ميگردد

اثرات خرابی صافی بنزین خودرو بر موتور

در صورت خرابي و يا پرشدن فیلتر بنزین خودرو بر اثر جذب ناخالصي هاي داخل بنزين و يا بي كيفيت بودن صافی بنزین خودرو، ممكن است سوخت (بنزين يا گازوئيل) به انژكتور و يا كاربراتور به مقدار كافي نرسد و موتور اتومبيل در حالت سرد به راحتي هميشه روشن نشود و در صورت انتقال بنزين به انژكتور ( و يا كاربراتور) ، بنزين حاوي كثيفي هاي جذب شده توسط صافي بنزين ميباشد كه به دنبال آن مشكلات زيادي موتور اتومبيل را تهديد ميكند. خرابی صافی بنزین خودرو

راه های پیشگیری از خرابی فیلتر بنزین

عواملی که ميتواند موجب شوند عمر مفيد محفظه صافی بنزین خودرو کاهش یابد، شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از مكمل هاي بنزين و محلول هاي انژكتور شور
  • استفاده از بنزين مناسب
  • بنزين زدن قبل از روشن شدن چراغ بنزين

مهم ترین دلايل خرابی فیلتر سوخت

دلايل خراب شدن فیلتر بنزین خودرو، تصويه بنزين و جذب ناخالصي هاي موجود در باك بنزين و بنزين در مدت طولاني و پر شدن محفظه فیلتر بنزین ميباشد كه اين در شرايطي است كه فیلتر بنزین از كيفيت مرغوبي برخوردار باشد، در غير اين صورت و استفاده از فیلتر سوخت بي كيفيت طول عمر مفيد صافی بنزین را به مراتب كمتر خواهد کرد.

واتساپ